Kekleri börekleri gece yapın

Annekaz
19 Ekim 2011
7 Yorum

Elektrik saatimiz elektronik daha doğrusu yeni elektroniğe geçtik diyelim. 3 tarife üzerinden çalışıyor sabah akşam ve gece. Sabah elektrik fiyatlandırması normal,  saat 06 ile 17’ye kadar,  17’den 22’ye kadar pahalı,  22’den sabah 06’ya kadar ise ucuz diye fiyatlandırılmış.

Söylenene göre eğer çamaşır bulaşık ütü kurutucu fırın gibi aletlerimi gece çalıştırırsam yüzde 25’e kadar tasarruf edebilirmişim. Gel görki saatli bir bünyeye ayarlı olmayan tüketici ruhum sık sık bu ince ayarı unutuyor. Düğmeye basmış oluveriyorum. Ya da artık bulaşıkları koyacak yer kalmıyor makina mecbuen çalıştırılıyor bu ayki 73 liralık faturadan sonra (bize normalde 55 – 60 arası gelir) artık bünyemi ayarlayım dedim.

Bulaşık makinası kurutma makinası ve yatak odasına bu notlardan astım. Balık hafızam duruma alışana kadar Akıl Defteri gibi notlardan durumu idare edecek.

Zor bir durum bu konuda dikkat edilmesi gereken bir kaç konu daha varmış.  Sadece sayacınızın değil tarifenizinde 3 kademeli olması lazımmış. Elektronik sayacın saati doğru olmalıymış yani akıllı sayacın üzerindeki saat 16 evdeki 21 se fatura katlı gelir.. ve üzerindeki pilin bitmemesi gerekiyormuş. Bu konudan şikayetçi olan da var kitabına göre oynayıp faturasını düşüren de bakalım bizim gelecek ay faturamız kaç lira gelecek..

 

Bunu da seversin  Bu sevimli ayıya kim sarılmak istemez
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (7)
 1. annekaz dedi ki:

  Rica ederim :)

 2. annekaz dedi ki:

  evet tarifenizin de 3 kademeli olması lazım, sayaç elektonik değilse 3 lü sistem geçerli değil tek fiyatlandırma var. belki de en rahatı budur..!

 3. zeymuran dedi ki:

  ben hep akşam saat 10 dan sonra çalıştırırım bulaşık ve çamaşır makınemı fırın mecburen gündüz çalışıyor yanı ben bunu hep yapıyorum fatura fazla yüklü gelmıyor herkese tavsıye olunur bu arada sayacın saatının de sizin saatınızle aynı olması gerektıgını gecenlerde arkadaşım soyledı hıc bılmıyordum annekazın soyledıklerıne kulak verın ,karlı çıkın

 4. Nesliname dedi ki:

  Evet aksam 8 den sonra bulasik makinasi, camasir makinasi, dediginiz gibi börek cörek aksam yapilmali daha az elektrik yakiyor ve daha tasarruflu oluyor.

 5. İNCİ dedi ki:

  bizimde sayacımız elektronik 3 ‘lü tarife vardı ben çalışan bir bayan oldugum için kendimi buna göre ayarlamam zor fırın,buzdolabı en önemlisi ütü gece uyku uyuacagım yerine ütü yapmak çok zor oluyordu bizde dilekçe yaptık tek tarifeye geçtik eski sayaçlardaki tek tarife üzerinden hesaplanıyor şimdi rahat sizde çok zor gelirse faturalarınızda kabarık gelmeye devam ederse tek tarifeye geçebirirsiniz.

 6. annekaz dedi ki:

  güzel bir ayrıntı İnci teşekkürler

 7. funda dedi ki:

  selam arkadaşım bizimde akıllı saat diye değiştirdikleri saatler bu saattenmi tam bilmiyorum sizdende yeni duydum bu saat farklarını bize tedaş hiç bu saat aralıkları hakkında bilgi vermedi faturada da dikkatimi çekmedi nasıl öğrenebilirim bu yıl klimada kullanıyorum doğal olarak fatura yüksek gelecek bilgilendirirseniz memnun olurum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim