Kış geldi bitki çayları çeşitlendi

Annekaz
21 Kasım 2012
Yorum Yok

Kışın geldiği bizim evde böyle anlaşılıyor artık nerdeyse her çeşitten bitki çayı eve alınır artık ihtiyaca göre demlenip içilir. Ben bu şekilde poşet çayların açıkcası gerçek faydayı sağlayacağını düşünmüyorum. Bir kere tedavi için kullanılacak bitkiler organik olmalı bitki çaylarının hele böyle paketlenmiş çayların organik olup olmadıklarını bilmiyoruz ki büyük ihtimal değiller.. Tedavi olduğunu zannedenler içinse muhteşem placebo etkisi yaratır. Sabah zencefil çayı içtim ya o çok iyi geldi lafını sık sık duyarsınız belki de iyi gelmiştir zira zencefil bana çok iyi gelen bir öksürük ilacı :D

Sık sık hastaneye giden bir aile olmadık çok şükür çocuklar grip olduklarında ateşleri yükseldiğinde evde yapılabilecek şeyleri yaparak atlattık mesela hiç havale şikayetiyle hastaneye götürmedim çocukları, o yüzden tedavi değilde koruma amaçlı önlemleri sağlık alanında çok daha fazla önemsiyorum.

Gelelim bizim kullandığımız çaylara:

Adaçayı: Adaçayı iyi bir soğuk algınlığı koruyucusudur. Çocukların ve emziren kadınların içmesi önerilmez, aç karına içildiği zaman kan şekerini düşürdüğü söylenir ben boğaz iltihapları, üşütme için kullanıyorum tadını pek sevmiyorum o yüzden az kullandığımız bir çay.

Ihlamur: Ihlamur neye kullanılmıyor ki, genelde soğuk algınlığı için kullanılsa da kansızlığa da iyi geldiği bilinir, sakinleştiricidir fakat çok içildiği zaman uyku değil aksine uykusuzluk yapıyor kokusundan nefret ederim tadı güzel limonla beraber içimi çok zevkli bir bitki çayı.

Ekinezya: Ekinezya nın kokusu muhteşemdir sırf bunun için bile içilebilir hatta kaliteli bir ekinezya çayı çöpte bile muhteşem kokar poşetleri atmayıp kuru olarak banyo dolaplarına koyabilirsiniz güzel kokar yani :) Gelelim faydalarına Ekinezya kas eklem ve baş ağrılarına iyi gelir idrar söktürücü ve idrar yollarına temizlemede etkisi vardır. Kadınlar için sık sık idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı varsa özellikle tavsiye ederim. Kanserden koruyucu etkisi falan da vardır denir ama bana bu çok iddialı geliyor .. evde bulunan çaylardan birisi çocuklar kokusundan dolayı da severek içiyor..

Kuşburnu: Kuşburnu düzenli kullanıldığında yüksek tansiyona iyi geldiği biliniyor. Ben C vitamini yüzünden alıp kullanıyorum. Eklem iltihaplanmaları ve ebegümeci ile birlikte demlendiğinde  kötü kolstorele de iyi geldiği söyleniyor. Kuşburnu çayını içtikten sonra yüzünüzü kalan çayla yıkayabilirsiniz cilde iyi geldiği söyleniyor ben bazen poşetlerini gözlerimin üstüne koyarım :)

Bunu da seversin  Evde gribi atlatmanın 8 yolu

Yeşil Çay: İyi bir antioksidan olduğu kanıtlandı ben poşet almıyorum küçük teneke kutuda alıp azıcık demliyorum zaten benden başka evde kimse bu çayı içmiyor limon ve balla iyi gidiyor bazen şeker kullanmadığım için bazen stevia kullanıyorum diğer bitki çayları neyse de yeşil çayı şekersiz içmek bana zor geliyor..

Zencefil Çayı: Zencefil çayı bizim eve alınır ve biter çay kutusunun içinde fellik fellik ararlar, boğaz ağrısına öksürüğe çok iyi gelir Hamilelerde bulantı için harika  bir çaydır.  Kuru öksürüklerde günde 3 bardak ballı içilmelidir çok faydasını gördüğümüz bir çaydır. Toz zencefili daha çok tavsiye ederim.

Rezene: Rezene gaz gidermede çok iyidir, kilo vermek isteyenler içinde iyi bir sindirim hızlandırma çayı..sevdiğim bir tadı var Rezeneyi de poşet çay olarak almıyorum aktardan 100 gram rezene uzun süre idare ediyor.

Genelde evde kullandığım çaylar bunlar tabi pek çok bitkisel çay var fakat bilmediklerimi yazmak istemedim. Fotoğrafta gördüğünüz kutuda pek çok marka var reklam olarak algılamayın zaten poşet değil kendinizin alıp demlediği organik çaylar  her zaman tercih edilmeli ama işte günlük koşuşturmada bu pek mümkün değil. Bu şekilde bir teneke kutu edinirseniz evdekiler çayları daha zevkle seçip içeceklerdir :))

NOT: Bitki çayları masum gibi görünse de bilinçsiz kullanımda zararı olabilir, özellike ilaçlarla birlikte kullanımına çok dikkat etmelidir…

NOT2: ) Kutuyu merak edenler olmuş sene başı Migros dan aldığım çay kutusu daha doğrusu içinde ıhlamur, rezene ve adaçayı vardı. Şimdi aldığım poşet çay kutusunun kapağını kesip içine yerleştiriyorum bu şekildde 3 kutu alıyor , yanlarında stevia ve ya varsa evde paket şeker koyuyorum..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim