Kışlık patlıcan oturtma

Annekaz
21 Eylül 2013
Yorum Yok

Kışlık hazırlıklar bitti bitecek kışlık patlıcan közleme ya da kışlık patlıcan ezmesi  ile aynı gün yapılmış kolay bir yemek kışlık patlıcan oturtma. Kışın kavanozdan ya da buzluktan çıkarıp biraz patates bir kıyma ile kolayca hazırlayabilirsiniz

Kışlık patlıcan oturtma hazırlamak için size gereken malzemeler 1 kavanoz için 1 kilo patlıcan yarım kilo domates ökçü bu biraz tuz kızartmak için sıvı yağ o kadar.
patlıcan oturtma

 

Kışlık patlıcan oturtma yapmak için öncelikle kavanoz ve sağlam kapaklara ihtiyacınız var. 

Patlıcanı çizgili soyun. fotoğrafta görüldüğü gibi filim dilim doğrayın ama dilimleri kopartmayın yani dilimliyormuş gibi yapın ama yan tarafı dursun :) bu şekilde patlıcanları hazırladık isterseniz acısı alınsın diye tuzlu limonlu suda bekletebilirsiniz. Kurulayın ve yağda kızartın. Yalnız çok kızartmayın yumuşasa yeter . Yayvan bir tencereye alın içine kabuğu soyulmuş küçük küçük doğranmış domatesleri ve tuzunu atın 15 – 20 dakika pişirin. Pişen patlıcanları üzmeden ezmeden domateslerle birlikte hızlı hızlı kavanozlara doldurun. Kapaklarını güzelce kapatın serdiğiniz bezin üzerine ters çevirin. Üzerini örtüp 24 saat dinlendirin kapakları kontrol ederek serin ve ışık almayan bir yerde saklayabilirsiniz.

Kışlık hazırlıklar yaparken biraz ağır ya da zahmetli görünebilir ama bunun gibi hazır yemekler sayesinde çok rahat edersiniz kışın işten gelince hemen iki soğanla  iç yapıp yayvan bir  tencereye patlıcanları çıkarıp pişirebilirsiniz içine isteğe göre az kızarmış patates atıp bir kaç dakika da fırına verdiniz mi harika  bir yemek olur kimse de kavanozdan çıkardığınız patlıcan olduğunu anlamaz. :)

Kışlık hazırlıklar, kışlık patlıcan sosu,kışlık patlıcan közleme,kışlık patlıcan oturtma, kışlık hazırlıklar neler, kışlık hazırlıklardan konserve yapımı,konserve nasıl yapılır, patlıcan konserve,patlıcan oturtma, kışlık patlıcan oturma nasıl yapılır, patlıcan nasıl saklanır, kışa patlıcan saklama önerileri, patlıcan oturtma tarifi

Bunu da seversin  Yumurta 2 yıl boyunca bozulmadan nasıl saklanır?

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim