Patlıcan nasıl kurutulur?

Annekaz
27 Ağustos 2013
1 Yorum

KURU-PATLICAN__42063713_0

Kışlık hazırlıkların en kolayı patlıcan kurutmaktır , patlıcan kurusu bizim deyişimle halep taze patlıcandan çok farklı tadıyla yaz kış tüketilebilecek bir gıda.

Patlıcan kurutmak için size gerekenler istediğiniz kadar patlıcan kurutmalık patlıcan alırken şunlara dikkat edin;

Patlıcanlar yamuk olmasın,

Küçük patlıcanları seçmeyin

Koyu mor parlak sert ve taze patlıcanlar en iyileridir

Patlıcan kurusu hazırlamak için önce kendinize bir çift eldiven alın zira patlıcan oymak elleri karartır ve bu kararmalar uzun süre ellerden gitmez, patlıcan kurutmak için keskin bir bıçak, bir de oyma bıçağına ihtiyacınız var bazıları kaşıkla oyar isterseniz bir tatlı kaşığı ile de deneyebilirsiniz.

Düz bir patlıcanı ortadan ikiye kesin sap kısmını da kesip çıkarın ve kaşıkla yada bıçakla içini oyun içinin çekirdekli kısmı tamamen çıkmalı ben patlıcan kuruturken patlıcanın kabuğunu soymam patlıcanın kabuğunda değerli vitaminler vardır gitsin istemiyorum bir de şöyle bir durum var patlıcan tazeyken kabuğu biraz zor pişer ondan pijamalı soyulur ama kuru patlıcanda böyle bir durum yoktur helva gibi pişer ve tazeyken olan kimyası tamamen değişir.

Patlıcanları oyduktan sonra kapalı taraflarından yani bir boş bir bardak gibi düşünün bardağın dibinden pamuklu bir ip ve iğne ile geçirin ve ipe dizin çok güneş alan hafif rüzgarlı bir yerde kurutun. İp dizerken birbirine temas etmemesini sağlayın. Güneş olması önemli, nemli bir yerde yaşıyorsanız kurutma yapmak daha zahmetlidir.

Kuruyan patlıcanları bez torbalarda saklayabilirsiniz patlıcan pek güvelenmez ama önlem olarak içine bir kaç tane acı biber kurusu atabilirsiniz bknz: mutfaktaki kelebek ve güvelerden doğal kurtulma yolları

En zoru eğri patlıcanlardır patlıcanın sapını kesip iki taraftan mümkün olduğu kadar düz patlıcanlar çıkartın ortada bir parça eğri kısım kalacaktır akşama yemek yapabilir ya da kışlık hazırlıklar kapsamında patlıcanları erin dondurucuya atabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. sude dedi ki:

    Arkadaşlar, patlıcan köftesi nasıl yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.