Kız istemeye giderken ne götürülür?

Annekaz
25 Kasım 2015
Yorum Yok

Kız isteme gençler ne kadar aralarında anlaşıp uzun süredir tanışsalar da adettendir. Tabi hepsi böyle değil ama genel olarak kız istemenin adabı vardır ve giderken eli boş gidilmez. Peki kız istemeye giderken ne götürülür?

Öncelikle yöreden yöreye değişir ama genel olarak iki durum için kız isteme töreni için farklı olarak hazırlık yapılır.

KIZ İSTEMEDE ÖNCEDEN BİR TANIŞMA KONUŞMA ANLAŞMA YOKSA..

Bu artık pek rastlanmasa da var. Kız ve oğlan tanışıyor ama aileler yakın  değil önceden konuşulmamış vs ilk defa erkek tarafı kız evine gidiyor kabaca tabirle ‘kızın verilip verilmeyeceği’ belli değil. Bu durumda..

Kız evi sadece kahve ikram eder. Lokum ya da çikolata yanına eklenebilir. Şık giyinilir misafirperver ve hassas olunur.

Erkek evi Şık bir çiçek ve kaliteli bir çikolata götürür. Çikolatanın kağıt bir kutuda değilde küçük şık bir tepsi ya da kasede olması beklenir olmadı kadife kutu tercih edilebilir. Şık giyinilir. Anne, baba, damat adayı varsa büyük kardeş hatta dede babaanne gibi aile büyükleri de götürülebilir. Kısa bir sohbetten sonra konuya uygun şekilde girilip Allah’ın emri peygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz denilir. Söz için gün alınır el öpülür  getirilen çikolata ikram edilir..

söz-çiçekler2

KIZ İSTEME TÖRENİ VE YÜZÜK TAKMA BERABER OLACAKSA

Artık genel durum bu. Sonuç durum belli. Aileler belki önceden görüştü kız ve erkek birbirlerini tanıyorlar geriye yüzük takmak kalıyorsa.

Kız evi önceden hazırlık yapar ikramlıklar klasik misafirlere ikram edilen çeşitler. İçli köfte, sarma patates salatası, şık bir pasta ya da kek  vs vs.. Çayla beraber aile önce daha çok kaynaşır. Sonra sıra kahvelere gelir. Lokum ya da çikolata eşliğinde şık bir şekilde kahve sunumu yapılır.

Bazı bölgelerde söz öncesi  küçük bir alış veriş yapılır. Kızın giyeceği elbise yüzükler en az mutlaka alınır. Ailelerin maddi durumlarına göre kolye, künye bilezik alanlar da var tabi ki.. Bu erkek tarafına kalmış ama maddi durum varsa hafif bir altın takım, ya da zarif bir kolye alınabilir. İsteme gecesi Erkek tarafı Çok şık bir çiçek yaptırır. Gondol ya da kristal içinde çikolata götürülür. Şık gidilir çok yakın akrabalar da davet edilebilir. Çaylar içilip ikramlar yenir kahveden sonra yine kız istenir akabinde yüzükler takılır el öpülür ve getirilen çikolata ikram edilir.  Söz sonrası o güne özel bazı ikramlık  ya da hatıralar yaptırılabilir. Genelde söz için özel olarak bohça götürülmez bohça hazırlıkları nişana özel olarak yapılır.

Bunu da seversin  30 dakikada enfes tatlı - Kremşantili kemalpaşa

çikolata

Gençler yuva kurarken aileleri maddi olarak zorlamak zulümden başka  bir şey değil. Tabi ki herkes gücü yettiği kadar çocuklarına ikramda bulunmak ister ama bile bile zorlamanın inat yapmanın ele güne karşı şartlar sunmanın üç günlük dünyada yeri yok.  Şu kadar bilezik şu eşya bu ev bana her zaman mal pazarlığı gibi gelmiştir. Neticede kızınız o altınları bilezikleri eşyaları size bırakıp gitmeyecek karşı tarafa ne yapılırsa hepsi çocukların olacak. Kız isteme nişan düğün stresli olabilir bazen bir mimik bile karşı tarafa batabilir. Bu tür işlerde biraz nasıl başlanırsa öyle gidiyor samimi olun ama fazla değil, sorun çıkartan değil çözen kişi olun. Sevgi ve saygının her zaman ön planda olması gerektiğini unutmayın.

Kritik noktalar:

ne giyileceğinİ önceden belirleyin o güne bırakmayın

Kesinlikle ayık olun!

Çiçeği online olarak sipariş vermeyin gidip yaptırın. Söz çiçeği diye demeyin şık bir buket deyin hatta örnek gösterin söz nişan çiçeği olunca fiyatı iki katına çıkıyor.

Bayat – ucuz çikolata vs almayın bu konularda ucuza kaçmayın. İnternette görünüşlerle ilgili küçük bir araştırma yapın zaten seçkin pastanelerde size seçenekler sunulacaktır.

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim