Kız istemeye ne götürülür? Neler ikram edilir

Annekaz
27 Ekim 2021
Yorum Yok

Hayatınızın aşkını buldunuz, anlaştınız, evlilik niyeti ile aileler ile tanışmaya hazırsınız, peki nereden başlamalı? Damat adayı mı önce kız tarafı ile tanışmalı, yoksa kız mı aile ile tanışmalı? İsteme töreni öncesi aileler tanışmalı mı?

Kız istemede neler götürülür? Neler ikram edilir ? Kız isteme organizasyonunda neler olur kısaca gelenek görenekler ve modern trendler çerçevesinde sizler için toparladım.

 KIZ İSTEME ÖNCESİ TANIŞMA

Damat adayı ve gelin adayı birbilerini tanıyorlar aileler ile yüz yüze tanışmıyor diyelim. Usulen damat adayı kızın ailesinin mümkünse tüm fertlerinin bir arada olduğu bir günde müsade ister. Burada iş kıza kıza düşüyor, uygun gün ayarlanır. Resmi olmayan günlük temiz kıyafet, temiz ayakkabı çorap ve güzel kokularla kızın evine gidilir. Anneye şık zarif mütevazi bir buket çiçek yaptırabilir ya da çaya davet edildiyseniz kalite bir bir pastaneden kurabiye alınır. Yarım kilo yeter :) abartmayın.

Kızın evine gittiniz, el sıkışma tanışma sorular cevaplar derken sabırlı ve güler yüzlü olmaya gayret gösterin. Olmadığınız gibisi davranmayın ama biliyorsunuz ilk intiba çok önemlidir. Her konuda olduğu kadar dürüst olun. Kız arkadaşınızla ten temasında bulunmayın, bacaklarınızı yaya oturmayın, yanlarında sigara içmeyin. Gerisi genel olan biten görgü kuralları..

Erkek tarafı ile tanışmaya giderken ne götürür?

Gelin adayının erkek tarafı ile tanışması; Gelin adayını genelde erkek arkadaşı bir yerden alır ve ailesinin evine götürür bana kalırsa kız kendi başına gitmeli ilk irtiba önemli; güçlü olun kızlar. Dekoltesi minumum, rahat edebileceğiniz bir kıyafet seçin şekerli bir parfüm yerine fresh çiçek kokuları tercih edin. Anneye bir çiçek,  yine küçük bir paket tatlı alabilirsiniz. İlla hediye alacağım derseniz iki kişilik bir kahve fincanı seti tercih edebilirsiniz. Samimi olun dürüst olun ama abartmayın olduğunuz gibi olun, gülümseyin sakin sakin sorulan soruları cevaplayın. Yemek yediyseniz ya da çay bardakları vs toplanırken yardım teklif edin ısrar etmeyin. İki taraf içinde kendini övmeler vaatler atıp tutmalar yapmayın her şeyi konuşmanıza gerek yok daha  çook vaktiniz olacak.

Aileler çocuklarla tanıştı telefon numaraları alındı şimdi gelelim kız istemeye. Ailelerin birbiri ile tanışmasına gerek var mı? Eğer her şey yolundaysa bence gerek yok. Hele iki aile uzak şehirlerde yaşıyorsa hiç gerek yok. Ha önce kızı isteyelim sonra söz merasimi yapalım derseniz o da mantıklı. Onu da anlatayım.

İki aile önce sakin kafayla tanışmak ve diğer akrabalar ortalıkta koşuşturan çoluk çocuk olmadan kız isteme merasimi yapmak ister doğaldır. Erkek tarafı kızdan müsaade  ister,  uygun bir saatte kız tarafı çekirdek ailesi ile kız istemeye gider. Giderken şık bir buket çiçek ve kaliteli bir kutu çikolata yeterlidir. Kız tarafı çekirdek ailesi ile bekler şık ferah bir ortamda televizyon radyo vs açıkolmadan tatlı tatlı sohbet ede ede kahveler içile içile kız istenir. Arzu edilirse çay ve çay yanı ikramlar yapılır.

Kız isteme ve söz merasimi; Genelde bu merasim  daha geniş çaplıdır ve organizasyon kız tarafına bırakılır. Erkek tarafı takı takacaksa onları alır, kızın kıyafet alışverişi yapılır. Kız tarafı mekanı ayarlar evde yapılacaksa organizasyon şirketini tutar, tercih etmiyorlarsa kendi organizasyonlarını yaparlar.

KIZ İSTEME TÖRENİNDE NE İKRAM EDİLİR?

Eğer bir organizasyon şirketi ile anlaştıysanız  her şeyi onlar hazırlar ama mutlaka menü seçeneklerini görün her şeyin taze ve lezzetli olduğundan emin olun, daha önce çalıştıkları referanslara bakın. Şehrinizde instagramda yemek işleri yapan eli lezzetli ev hanımları bulabilirsiniz onlarla konuşun.

Eğer kendiniz hazırlayacaksanız   Söz  merasimi açık büfe örnek menüsü:

Kanepe çeşitleri;

Krem Peynirli, jambonlu yufka sarma kanepe – Geleneksel ve lezzetli

Wasa üzerine peynirli somon füme kanepe – Modern ve havalı

Bunu da seversin  Kız İstemeye Giderken Ne Alınmalıdır? Nasıl Olmalıdır?

Avokado püreli, peynirli  tam buğday ekmeğinde kanepe

Renkli ve farklı Şık kürdanlarla açık büfede oldukça sevilir.

Renkli patates topları

Patates hem herkes tarafından sevilir hem de pek çok tatla uyum sağlar. Lezzetli bir patates ezmesi yapın onları top haline getirin ve  ince ince doğranmış, maydonoz, dereotu, ezilmiş cips ( çok lezzetli oluyor bunu en son yapın) ince rende havuc, ince parçalanmış mor lahana gibi masaya renk katacak sebzeler tercih edebilirsiniz.

Renkli Erişte Salatası

Buğday salatası

Sarma, yaprak sarması hemen her şehrin baş tacı ara sıcak olarak mutlaka masada olmalı. Limon dilimleri ile geniş bir tabakta bol bol olmalı.

Sigara böreği peynirli ve patatesli oldukça sevilir ama taze tüketilmelidir. Su böreği daha küçük dilimler halinde kesebilirsiniz. Mini pizzalar geleneksel değildir ama bol domatesli ve peynirli olunca masaya tazelik katar.

Alternatifler

Pratik samsa böreği

Fiyonk Börek

Tavuklu Börek

İçli köfte çok riskli güzel yapıyorum derseniz mutlaka olsun yapamıyorsanız bırakın kalsın..

Minik shot bardakları içine tavuklu şişler yapabilirsiniz. Klasik şiş yapın hepsi aynı boyda olsun, bardakların içine birer kaşık acılı ezme  koyun üzerine şişleri koyun hem sunum olarak şık hem de oldukça lezzetli bir protein yemeği olacaktır.

Bunlar dışında Kısır, patates salatası gibi koyduğunuz yerde durmayacak yemekleri cup cake kaplarında sunabilirsiniz.

Gelelim tatlılara zaten bi söz pastası oluyor o malum. Klasik baklava da koyabilirsiniz masaya küçük tek kullanımlık kaplarda  çilekli magnolya da harikulade olur. Renkli bir masa için meyveleri kullanın revani tatlısı da değişik sunumlarla bence hem klasik hem lezzetli bir seçenek. Başka  tatlı seçenekleri

Pratik rulo pasta

Kremalı kemalpaşa tatlısı

Kalpli çilekli çikolatalar

İkramlara uygun yeşillikler ile de masayı renklendirebilirsiniz.

Uzun bir masada ikramları geniş tabak ve tepsilerde servis edin. Masaya çiçek ve dekorlarla boğmayın. Bir ucuna servis için tabakları ve çatalları kaşıkları vs dizin. Peçeteleri tuzlukları unutmayın bu söz masası değil sadece yemek masası.

Bir söz masası hazırlayın, söz masası  ve aksesuarları kiralanabiliyor. Kendiniz yapacaksanız Söz masası dekorasyonu için pek çok seçenek var. Kendiniz yapacaksanız en basiti şık dantel ve çiçek teması. Hula hopları yapay çiçekler ve yeşilliklerle süsleyin  içerisine mdf harfler kestirin ve boyayın. Duvara yapıştırın. biraz peri ışıkları  biraz tül harika bir görüntü ortaya çıkar. Basit bir  marangoz işçiliği ile aşağıdakileri  yapabilirsiniz.

Erkek tarafı söz merasimine neler götürür?

Bu biraz geleneklerle de alakalı, nişan olmayacaksa iç çamaşırından parfümüne kadar götüren de var. Çiçeğini çikolatasını  alıp giden de var bunu konuşun. Soru sormaktan çekinmeyin, bazen ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz önemlidir. Küçük şeylerden  büyük farklar  çıkabilir. Nişan bohçasında neler olur yazımda bulabilirsiniz.

Her şey hazır erkek tarafı geldi , kız en güzel kıyafetini giydi saçını başını yaptı  gelenleri  kapıda karşıladı. Aileler içeriye oturdu.

Hemen kız kahveleri yapar  dağıtır ben bu tuzlu kahve olayına uyuz oluyorum bence boool aşşırı tatlı yapın :) ona ayrı servis yapın. Erkek tarafı lafa girer yüzükler vs zaten hazırdır evin büyüğü takar ve kesilir bitiii.. Sonrası bol bol fotoğraf çekimi ve yeme içme.. Yüzünüz gülsün gününüz güzel geçsin.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim