Kulak Ağrısını nasıl hafifletiriz?

Annekaz
15 Ocak 2020
Yorum Yok

Kulak ağrısı, diğer ağrılar gibi mutluluk endeksimizi düşüren, hayat kalitesini etkileyen ağrılardan. Kişilere, hava durumuna, başka etkenlere bağlı olarak kulak ağrısını hafifletecek bazı yollar var.

İşte kulak ağrılarını azaltacak birkaç yöntem;

Kulak ağrısı nasıl oluşur?

Yapılan araştırmalara göre kulak ağrılarının en belirgin ve en bilinen sebebi  östaki borusunun tıkanması ile ortaya çıkar. Bu tıkanma sebebi ile kulak boşluğunda sıvı birikmesine, iltihaplanmaya ve kulak enfeksiyonuna varan sonuçlar ortaya çıkar. Aşırı kulak kiri, boğaz enfeksiyonları, diş iltihaplanması ve basınç değişiklikleri de kulak ağrılarına sebep olur.

Kulak Ağrısı

1 – Reçetesiz ağrı kesiciler…

Bebeklerde ve çocuklarda kulak ağrısından şüphelendiğinizde, akıntılı kulaklar gördüğünüzde bazen aspirin bile işe yarayabilir. Özellikle bebeklerde aspirin kullanmak tehlikeli olabilir. Doktor kontrolü yapıldıktan sonra şuruplar ve doktorun vereceği ilaçları kullanmak gerekir.

2 – Kulağa Sıcak Soğuk kompres

Kulak ağrısını geçirmede etkili olan yöntemlerden olan sıcak ve soğuk kompreslerdir. Termal pedler ve soğuk pedleri kullanabilir ya da kendi ısıttığınız ymntemlerle sıcak soğuk kompresleri deneyebilirsiniz.Her iki kompresi de 10 dakika boyunca uygulayabilirsiniz.

Kulak Ağrısı

3 – Zeytinyağı

Kulağa birkaç damla sıcak zeytinyağı damlatmak ağrıyı hafifletir hatta bazen geçirdiği de görülmüştür. Bilimsel olarak kanıtlanamasa bile kulağa damlatılan birkaç damla zeytinyağının anti-inflamatuar etkisine sahip olabileceği, kulağı yumuşatacağı ve ağrıya sebep olan etkeni azaltabileceğini belirtiliyor.

Kulak – shutter, kulak ağrısı

4 – Masaj

Kulak ağrısı bazen çiğneme kaslarına bağlı olarak gerçekleşebilir. Bunu hissettiyseniz ya da özellikle çocuklarda bundan şüphelendiğinizde kulak arkasından başlayıp boyuna doğru masaj yapabilirsiniz. Bu tip masajlar bazen sebebi belli olmayan ağrılara da iyi gelir.

Kulak Damlası, Kulağa damla

5 – Homeopatik Kulak Damlaları

Kulak damlaları genelde bitki özlerinden yapılırlar.Kulak ağrılarını azaltmak için en çok kullanılan ve kullanımı kolay yöntemlerdendir.Kulak kiri ve sıvıların neden olduğu basıncı azaltmak, kulaktan dışarı akmasına yardımcı olmak için en sorunsuz yöntemlerdendir.

Bunu da seversin  Laparoskopi öncesi ve sonrası süreç
zencefil, ginger

6 – Zencefil Suyu

Zencefil suyu doğal özellikleri, antimikrobiyal ve antifungal olması sebebi ile ağrı azaltmada yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ilık zencefil suyu ile dış kulak çeperlerine ve etrafına masaj yapabilirsiniz. Bu yöntemde zencefil suyunu kulak içine damlatmayınız.

Kulağa Sarımsak, kulak ve sarımsak

7 – Sarımsak

Sarımsak, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde uzun yıllar boyunca ağrıyı hafifletmek ve enfeksiyonları önlemek için kullanılmıştır. Ezilmiş sarımsağı susam yağı içinde bekletip süzdükten sonra kulak kanalına uyguladığınızda ağrınızın hafiflediğini görebilirsiniz.

Kulak ağrılarında öncelikli olarak doktora gitmeniz önerilir.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.