Kurban Bayramı’na özel etkinlik

Annekaz
25 Eylül 2010
7 Yorum

Ülkemizde iki çok güzel dini bayramımız var Kurban ve Ramazan, her ne kadar ramazan bayramına şeker bayramı da dense adı şeker değil Ramazan bayramıdır.

En güzel ilgiliyi hak ederler fakat çocuklar için şeker dışında elle tutulur nesnesi çok azdır, ister istemez küçülen dünyada özellikle bu sıralarda cadılar bayramı, şükran günü ve noel de çocukların ilgisini çekiyor. Henüz dini farklıları anlayamayacak kadar küçük olup renklerin şekillerin peşinde koşan çocuklar için oldukça ilgi çekici olduğu kesin.

Biz neden yapmıyoruz sorularına da neden cadılar bayramını kutlamıyoruz ya da neden biz de noel de evimizi süsleyemiyoruz sorularını çünkü biz Müslümanız bunları yapamayız cevabı sadece çocuklar için değil benim için bile oldukça ağır. Blogumda sık sık ev dekorasyonu ve el sanatlarından örnekler görüyorsunuz fakat cadılar bayramı ve noel zamanında bu temada yer alan dekor ve el sanatlarına gerekmedikçe yer vermiyorum. Bu da benim hassasiyetim. Şimdi işin sadedine gelelim aslında elle tutulur bu fikir Ruşen’den çıktı.

Küçük bir el işi yapıp katılmak yerine ben de elimden geldiğince duyurmak ve destek olmak istedim amaç her iki bayram için de dini ve geleneksel değerlerimizi kaybetmeden dekor, süsleme, el işi, ve ikramlarda tematik şeyler çıkarıp çocukların hafızasında bayramlarla ilgili daha çok hatıra bırakmak. Mesela önümüz Kurban bayramı, koyun kuzu inek ve deveden oluşmuş çeşitli süslemeler yapılabilir. Ramazan Bayramında yine şeker tema olarak kullanılabilir. Ben bulduğum bir kaç fikri ve eseri aşağıda örnek olsun diye yayımlıyorum, kendimde yapacağım. Sizden gelenleri de bloglarınıza link vererek buradan yayımlayabileceksiniz. Hadi bakalım gösterin marifetlerinizi..

Not: Bu konuda şimdilik mister linky’i  kullanacağım ama bunun küçük fotoğraflı olanı vardı bulursam hemen onu ekleyeceğim. Böylece çalışmalarınızın fotoğraflı linki çıkacak. ve tema’nın dışındaki çalışmalar silinecek.Diğer bir nokta mesela ” bu kuzu çok sevimli” yerine mesela “Bardaktan kuzu” ya da “yastık kuzu” gibi fotoğrafı ya da el işini anlatan başlıklar kullanırsanız daha ulaşılır olursunuz :))

Bunu da seversin  Bu twitter bağımlılığı da bir başka..
Picasa web

Kaynak için fotoğrafa tıklayın

Kaynak için fotoğrafa tıklayın
Kaynak için fotoğrafa tıklayın

Yumurtadan kuzu- Family Fun

Kuzu duvar stickeri

Koyun süs

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (7)
 1. aydan dedi ki:

  sevgili anne kaz seni canı gönülden destekliyorum zati çocukların nuel cadılar bayramı gibi hıristiyan dünyasına ait bayramlara özenmesi inanç yönünden olamaz onlar ordaki süsü ve çıvıltıya imreniyor okadar çok metaryal varki büyük bir endüstüri e bizim okadar paramız yok .çocuklarımızı dediğiniz gibi bu şekilde dinine ve örfüne bağlamak lazım eskilerin dediği gibi( damardan girmek) bende elimden geleni yapacam hoşçakal

 2. iffetin günlüğü dedi ki:

  Bende bu projeyi destekliyorum.Öneriler için teşekkürler..

 3. asosh dedi ki:

  projeye bende katıldım fakat nerede yayınlanacağı konusunda pek bir şey anlayamadım bilgilendirseniz sevinirim.
  [email protected]

 4. neval dedi ki:

  harikasınız hassasiyetimizi ne güzel belirtmişsiniz .mübarek ramazan bayramını kaldıramadılar şekere çevirdiler bu hususu belirttiğiniz için ayrıca teşekküre layıksınız

 5. ruşen dedi ki:

  ilk çalışmamı eklemiş bulunuyorum… devamını yine bu başlığa mı ekleyelim?
  benim de inlinkz için benzer düşüncem var ama bayrama yakın açmak istiyorum…
  etkinliği sahiplendiğiniz için çok sevindim, kocaman teşekkürler…

 6. Anne Kaz dedi ki:

  hah ruşen diline sağlık bi türlü şu siteyi bulamamıştım. :)) ben ayrı bir konu ile inliknz açayım :))

 7. Anne Kaz dedi ki:

  ama üye alımı durdurulmuş :(

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim