Kurutulmuş mantarın sağlığa faydaları

Annekaz
1 Temmuz 2022
Yorum Yok

Neden taze değil de  kurutulmuş mantar yiyorum? Kurutulmuş mantarların hem tüketiciler hem de mantar yetiştiricileri için çok çeşitli faydaları var. Gelin Kurutulmuş mantarın faydalarına bir göz atalım .

Mantar yetiştiren insanlar için kurutulmuş mantar faydaları

Mantarlar sifonlarda – seralarda  büyür. Bir sürü mantarınız varken ve taze mantarın ömrü kısayken neden yetiştiriciler mantar kurusu da üretmesin. Mantar nasıl kurutulur?  Mantar güneşte ya da özel fırınlarda çok kolay kurutulur. Cips gibi olan mantar uygun saklama koşullarında yıllarda dayanır. Özel mantar türleri hem kokuları hem de tatları ile çok özel bir alıcı kesime de hitap eder.

Kurutulmuş mantarın faydaları ve sağlığınız

Bugün değinmek istediğim iki önemli kuru mantar faydası daha var. Mantar hücre duvarlarında ergosterol olarak bilinen bir bileşen vardır. Bu bileşik, güneş ışığına maruz kaldığında D vitaminine dönüşür. Kışın güneş ışığına maruz kalmış kuru mantarları yersek, bu şekilde çok fazla D vitamini alabiliriz.

Mantarlar, D vitamini içeriğini zenginleştirmek için herhangi bir noktada güneş ışığına maruz bırakılabilir, buna mantar kurutma sürecindeyken veya kuruduktan sonra da dahildir. Böylece, her iki şekilde de – kurutma işleminden önce veya sonra – D vitamininin ek faydalarını elde edebilirsiniz.

Marketten kurutulmuş mantar satın alsanız bile, mantarları altı ila sekiz saat güneş ışığına koyabilirsiniz. Onları tüketmeden önce ve yüksek D vitamini seviyelerini yaşayacaklar.

Yüksek D vitamini seviyeleri, özellikle insanların genellikle güneş ışığında dışarıda daha az zaman geçirdikleri kış aylarında, daha fazla kurutulmuş mantar yemek için harika bir nedendir. İkincisi, kurutulmuş mantarlarda yüksek protein içeriği var. Shiitake mantarları, kuru ağırlığına göre yaklaşık %10 protein içerir. Bu, fasulye gibi daha yüksek proteinli gıdalar olarak kabul edilen diğer birçok vejetaryen seçeneklere benzer. Çok fazla kuru mantar yemek, özellikle çok fazla et yemiyorsanız, diyetinize daha fazla protein almanıza yardımcı olacaktır.

https://cooking.nytimes.com/

Kuru mantar nasıl kullanılır

Taze mantarlar, kurutulmuş mantarlardan çok daha kısa bir raf ömrüne sahiptir ama kuru mantar da en sevdiğiniz yemeklerin çoğunda kullanılabilirler. Örneğin, shiitake gibi kurutulmuş mantarlar, çorbalar ve yahniler için harika ilavelerdir.  Çorbalar, omletler, tavuk ve et yemekleri

Bunu da seversin  Çocuğunuzu kaç yaşına kadar emzirirsiniz?

Kurutulmuş mantarlar yemeklere dünyevi bir kalite getirir ve hızlı lezzet veren bir bileşen olarak hizmet eder.

 

Kurutulmuş mantarın faydaları: Tadı harika!

Kuru mantar yememin en büyük nedeni, çok lezzetli olmaları. Örneğin, kurutulmuş  mantar çorbası kış günlerinde harika gider. Bir tavuğu kızartıyorsanız, suyunun toplandığı tabanda kurutulmuş  mantarı kullanmayı deneyin. Bu müthiş bir deneyim.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim