Leke çıkarmanın püf noktaları

Annekaz
21 Nisan 2014
Yorum Yok

Halı üzerindeki leke, koltuklar üzerindeki leke, duvardaki leke derken kimi lekelerin temizliği için fazlaca uğraşırız. Ama her lekenin kendine özgü bir temizleme yolu var. Lekeler ve lekeleri temizlerken dikkat edilmesi gereken püf noktaları;

Kumaş üzerindeki çikolata lekesi

İlk olarak çikolata lekesi..Çikolata lekesini temizlemenin en iyi yolu gliserinle ovuşturmak. Gliserin evdeki hemen her türlü temizlik maddelerinin içinde bulunur. Ancak siz özellikle lekeler için aktarlardan alacağınız gliserini kullanabilirsiniz..

Halı üzerindeki leke

Halı üzerindeki lekeler için de basit bir çözüm var. Halı üzerindeki lekeyi sabunlu suyla lekenin dış kısmından başlayarak içe doğru silin. Üzerine biraz pudra dökerek biraz bekleyin. Elektrik süpürgesi ile çektirdikten sonra temizlik suyuna biraz alkol katarak temizlediğinizde lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.. Halı üzerinde yağ lekesiyse ve halınız koyu renkse ağartıcı içermeyen renkli ler için olan çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. Evinizde varsa Ersağ damla konsantre kullanabilirsiniz. Önce kaynar suyu lekeli bölgeye çok az dökün hemen ardından bir kaç damla Ersağ damla konsantre damlatın bir  iki dakika bekleyip havlu veya lif benzeri bir kumaşla silin. Ersağ Üyelik formu için tıklayın , genel temizlikte leke çıkarıcı damla konsantreyi satın almak için tıklayın..

Kan Lekesi

En çok rastladığımız lekelerden birisi kan lekesidir. Kan lekesinin nasıl çıkarıldığına dair pek çok yöntem de duymuşsunuzdur. Ama tekrar etmekte fayda var. Kan lekesini çıkarmak için asla sıcak su kullanılmamalı. Sıcak su kan lekesinin pişerek daha fazla kumaşa işlemesine sebep olur. Kan lekesi beyaz kumaşta ise oksijenli su kullanmak en iyi çözümdür.Sonrasında ılık sabunlu suyla yıkayabilirsiniz..

Renkli kumaşlarda ise aspirin leke çıkarmak için iyi bir yöntemdir. Aspirini lekenin üzerine ezerek ya da ıslanmış aspirini lekenin üzerine sürerek kurumasını bekleyin. Sonrasında fırçalayarak lekenin çıktığını göreceksiniz.

Bunu da seversin  Farmasi mikrofiber Cam bezi

Halıdan Kan Lekesi çıkarmak

Halıya bulaşan kan lekesini çıkarmanın en basit yolu beyaz sirke kullanmaktır. Beyaz sirkeyi büyük marketlerde rahatça bulabilirsiniz..

Diğer zor lekeler için denemelerimiz sürüyor.. :))

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim