Leke Tedavisi Nasıl Yapılır, Seans Süresi Nedir?

Annekaz
10 Temmuz 2018
Yorum Yok

Çoğu kadın ya da erkek yüzündeki ya da cildindeki lekelerden şikayetçidir. Yaz güneşinin ortaya çıkması ile daha da koyulaşan bu leke tedavisi için en ideal mevsim kış mevsimidir. Gebelik dönemine, bazı ilaçlara, solaryuma, çeşitli hormonal hastalıklara ve genetik faktörlere bağlı olarak kişilerin vücudunda ya da yüzünde cilt lekeleri oluşmaktadır.

Leke cildin yüzeyinden alta doğru yayılan bir katmandır. Bu sebeple kişilerin leke tedavisi hakkında iyi bilgi edinmeleri, bu süreçte çok sabırlı olmaları ve tedavide adım adım ilerlemeleri gerektiğini bilmeleri lazımdır.

İlk olarak blok olan lekeler parçalanmaya ve kişinin leke kapatıcı kullanma ihtiyacı azaltılmaya başlanmaktadır. Tedavi süreci ciltteki dengesiz duran cilt tonunun ya da bozulmuş olan homojen dokunun zaman içerisinde azalmasıyla devam etmektedir. Bununla birlikte leke tedavisi mersin ve çevre illerde daha yaz başlamadan önce yani bronz olmayan ten üzerinde yaklaşık 3-5 aylık süreçler içinde yapılmaktadır.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leke tedavisinde pek çok tedavi yöntemi mevcuttur. Kişinin cilt yapısına ve lekenin derinliğine bağlı olarak pek çok yöntem leke tedavisinde kullanılabilmektedir. Lazer tedavileri bunlardan en yaygın olanıdır. Bunların dışında, leke tedavisi mersin kliniklerinde kimyasal peeling yöntemi, enzim peeling yani leke maskesi yöntemi, mezoterapi, renk açıcı kremler de uygulanan yöntemler arasındadır.

Leke Tedavisi Kaç Seans Sürmektedir?

Uygulama öncesi doktor tarafından bir muayene yapılır ve leke durumuna göre kaç seans gerektiği konusunda hasta bilgilendirilir. Seans yaşa ve güneşe bağlı olarak değişmektedir. Sınırları düzgün olan koyu renkli lekeler daha hızlı bir biçimde ortadan kaldırılır. Hamilelik sonrası hormonal etkilere bağlı olarak ortaya çıkan en çok da elmacık kemikleri ile alın bölgesinde beliren güneş ışığının belirginleştirdiği melazma denilen lekeler daha uzun tedaviler sonucunda ortadan kalkabilmektedir.

Bunu da seversin  Sağlıklı saçlar için 5 yumurtalı maske tarifi

Leke Tedavisi Kesin Çözüm Müdür?

Leke tedavisi mutlak bir çözümdür. Ancak bazı durumlarda kesinlikle ortadan kaldırılamayıp ama lekelerin şiddetinin azaldığı durumlar da mevcuttur. Kişi bir yaz bittikten sonra lekelerin renginde belli bir koyulaşma olsa bile sonrasında yapılan işlem ile cilt eski haline çok çabuk gelebilmektedir.

Lazerle Leke Tedavisi Acı Veren Bir Uygulama mıdır?

Lazer cihazları ile uygulanan leke tedavisi mersin cilt bakım merkezlerinde yapılan mevcut soğutma sistemleri sayesinde uygulamada hiçbir şekilde ağrı ve acı hissedilmemektedir.

Leke Tedavisi Sonrası Deride Neler Olur?

Uygulama sonrası bazen lekelerin üstünde kabuklaşma meydana gelebilmektedir. Kabuklanma olan bölgelerin yolunup, tahriş edilmemesi gerekir. Kesinlikle bu alanlarla oynanmamalıdır. İyileşme sonrası lekelerin renginin açıldığı görülmektedir.

Leke Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Leke tedavisinin sık görülen yan etkileri olmamakla birlikte çok az da olsa yara ve enfeksiyon kapma riski mevcuttur. Güneşten korunma konusunda çok hassas davranılmalıdır. Bu durum lekelerin tekrar ortaya çıkma olasılığını azaltmaktadır. Estetik olarak yapılsa da leke tedavi uygulamasının tıbbi bir işlem olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Kesinlikle leke tedavisi mersin ilindeki uzman ve deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bu husus risk oluşmasını önlemede ve uygulamanın başarısında çok önemlidir.

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim