Liselerde kıyafet yönetmeliği nasıl olmalı üniforma mecburi mi?

Annekaz
5 Eylül 2017
Yorum Yok

Anne baba olunca çocuklar büyürken hep bize şu söylenir bunlar daha iyi günleriniz hele bir büyüsünler.. çocuklar büyüdü büyürken 2 yaş sendromları, tuvalet eğitimleri, okula başlangıç sancıları, eğik yazı işkencesi kardeş kıskançlıkları neler neler gördük geçirdik. Çocuklar büyüdü artık ellerinizin arasından kayıp bağımsızlıkları ilan etmelerinin tam zamanı.. sizin için öyle olmasa da çocuklar için Lise yetişkinliğin ilk adımı yavaş yavaş bunu kabullenseniz iyi olur ?

LİSEYE GİDEN ÇOCUKLARDA KIYAFET SEÇİMİ

Liseye başlayan çocuklar farklı çevrelerden gelen arkadaşlara – insanlara kendilerini kabul ettirmek isterler bu gayet doğal hatta olması gereken bir davranıştır ama bu bazen dikkat çekme ya da aşırı olma çabasına gidebiliyor. Kendini olduğundan farklı gösterme, bazen küfürlü konuşmalar çok farklı giyim tarzları  ve bedenini göstermek !!

Liselerde genelde sıkı kıyafet yönetmelikleri vardır bu kesinlikle doğru bir uygulamadır ama çocukların kişisel farklılıkları da gözetilmeli. Beyaz bir gömlek ya da tişört uygun renk bir pantolon ve mevsime göre hırka oldukça uygun bir lise kıyafet tipidir hem erkekler hem de kızlar rahat eder. Fakat okullarda biraz uzayan hatta renklenen saçlar gevşeyen kravatlar için kopartılan kıyamet çok gereksiz. Çocuklar biraz kendi tarzlarını kıyafetlere katmak istiyorlar hergün aynı kıyafetleri giymek onlar için çok sıkıcı.

Bu konuda okulda çok çok çok sıkı bir uygulama varsa yanı her sabah bir nöbetçi öğretmen çocukları tek tek denetliyorsa ve çocuğunuz kıyafet yönetmeliğine uyup ufak tefek renkler katıyorsa ve her seferinde istemediği  uygulamalara maruz kalıyorsa  okul yönetimi ile görüşün muhtemelen işe yaramaz ama çocuğunuz ona destek olduğunuzu her zaman bilir.

Amerika’da devlet okullarında serbest kıyafet uygulaması çok yaygın ama bu son yıllarda tartışma haline geldi çünkü artık baş etmekte çok zorlanıyorlar. Yok gibi olan şortlar, çok açık dekolteler serbest kıyafet uygulamasının sınırlarını zorluyor. Aileler de mücadele ediyor okul yönetimi de  yetişkinlerin bile giymediği kıyafetlerle okula giden çocuklar sosyal medya aracılığı ile bunu özgürlük mücadelesi haline getiriyor tabi bu işin bizde olmayan boyutu.. ama o günler çok da uzak değil sanki..

Etiketler: , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim