Çocuklar okula nasıl gönderilir?

Annekaz
12 Eylül 2010
1 Yorum

Minikler salı günü okullu oluyor bazılarında heyecan bazılarında korku var aslında hepsinde azıcık da olsa korkunun olması normal belki de gerekli, annelerinin sıcacık kollarından ayrılıp kocaman binalarda ‘tek başlarına’ olacaklar. Aynı heyecanı üç kere yaşadım çocuktan çocuğa tepkiler değişiyor sınıfta annesini git diye kovalayan da oluyor bir hafta aynı sırayı annesi ile paylaşan da. Anneler için okula hazırlık dönemi biraz korkutucu ama bu aşama kolaylıkla atlatılabilir.

İlk önce kendiniz gerilmeyin okulla ilgili tartışmalar maddi konuşmalar yeni okula başlayan çocuklar için endişe verici olabilir.

Neşeli heyecanlı ve yapıcı olun kıyafetlerini eşyalarını geniş bir zaman içinde aceleye getirmeden çocuğun da zevkleri doğrultusunda  seçin.

Okul günü gelmeden okulu çocuğunuzla beraber gezin lavobaları sınıfları koridorları gösterin çocuğunuza rehberlik yapın.

Çocuğu okula mümkünse siz götürün çocuğa gözyaşları içinde veda etmeyin :) el sallayın öpücük yollayın gülümsein  sarılıp bir daha görüşemeyecekmiş gibi davranan anne sayısı çok

Okula başlamadan önce çocuğa temel kimlik bilgilerini öğretin telefon numarası anne baba adı gibi  bilgiler çocuk için önemli.

Okulda bunu yapmak yasak gibi şeyleri öğretmene bırakın 1. sınıf öğretmenleri inanın bu sabıra sahip :)

Geceden hazırlanın sabah koşuşturması içinde geçen ilk günler çocuğu da yorabilir.

Okul öğretmen ve çocuğunuzla ilgili endişeleriniz varsa kendinize saklayın çocuğun önünde öğretmen ya da okul yönetimi ile tartışmayın. Bazen ilk günlerde ufak tefek aksamalar olabiliyor öğretmene sınıfa ve okula zaman tanıyın

Çocuğunuz sabah kahvaltı yapmasını akşam erken yatmasını sağlayın.

Beslenme saatleri için abartıdan kaçının bir sandviç bir meyve ve bir kutu süt genelde yeterli oluyor öğretmen büyük ihtimal beslenme listesi verecektir bunların dışına çıkmayın çocuğa ilk günlerde para vermeyin.

Bunu da seversin  Yeni başlayan çocuklar için okul çantası seçimi

Okul çıkışnda çocuğu siz alacaksanız mutlaka saatinde hazır olun servisle gelecekse evde ya siz ya da birisi mutlaka olmalı sevdiği bir kek ya da kurabiye eşliğinde gününün nasıl geçtiği hakkında sohbet edebilirsiniz. Anlattıklarına ilgili ve duyarlı olun soru sorun heyecanınız karşılıklı çoğalacaktır..

Bunların yanı sıra bir de ekstra alışkanlıklar var çocuğun güvenliği için temel bilgiler ileriki günlerde çocuk yürüyerek gidip gelecekse dikkat etmesi gereken durumlar, olur ya servisi kaçırırsa ne yapması gerek ya da yine olur ya kaybolursa neler yapması gerek daha sonraki günlerde yavaş yavaş çocuğa öğretilmeli.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. n. ışıl karagöz dedi ki:

    salı bızdede var aynı heyecan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim