Çocuklara nasıl iyi örnek olunur?

Annekaz
9 Haziran 2016
Yorum Yok

Çocuk yetiştirirken kaçırılan bir nokta iyi bir örnek olmak. Çocukları çok küçük yaştan itibaren iyi okullara göndermeye çalışıyor en iyi en sağlıklı şekilde besleyip geleceğe güçlü ayakları üstünde duran bir insan olabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz, ama bazen iyi örnek olmayı unutuyoruz.

Olduğun gibi olmak, olduğun gibi olurken doğru ve adaletli olmak, merhamet duygusu, konuşma ve hitap şekli, aile ve arkadaş ilişkileri, paylaşma duygusu, para harcama becerisi, olaylar karşısında tepki verme  ve daha pek çok sosyal yetenek aileden geçer. Yani bunlar okullarda okutulmaz istediğiniz kadar para verin bunları çocuklara öğretemezsiniz göstermelisiniz beraber yaşamalısınız. Çocukların pek çoğu bu becerileri  6 yaşına kadar kazanıyor yani neredeyse okula başlamadan.

Çocuklara nasıl iyi örnek olunur?

Bunun bir cevabı yok anne baba olmadan nasıl sağlıklı besleniyor içki sigara bırakıyorsanız  anne baba olduktan sonra kötü davranışlarınızı terk etmelisiniz, küfürlü konuşmalar, kadına erkeğe hakaret, televizyon izleme adabı yardımlaşma, komşu ilişkileri, akraba davranışları sokak ya da ev hayvanlarınıza davranış hepsi çocuğunuzun karakterinin bir parçası olacak. Baba bamya yemiyor diye yemeyen tadına bile çocuklar yok mu? Ya da anne bir akrabayı sevmiyor diye sevmeyen..  daha neler neler.

Hep söylenir çocuklar sünger gibi diye.. aslında çocuklar okyanus gibi size kıyısı olan koca bir okyanus çöp atarsanız  kirletir bozarsınız, en küçük fırtınada sizinde kıyılarınız çöplerle dolar. Gözlerine kulaklarına soka soka değil hayatınızın bir parçası olarak öğretmeden öğretmelisiniz..

Güzel ve anlamlı bir video..

 

Bunu da seversin  Çikolata ve hindistan cevizi kaplı lokum kek
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.