Mutlu çocuk yetiştirmenin 7 yolu

Annekaz
13 Ağustos 2013
Yorum Yok

healthy-happy-kids

Çocuk yetiştirmek zor, aslında çocuk yetiştirmek bir nevi aşk gibi evlilik gibi iyi başlarsa iyi gidiyor negatif dış etkenlerden uzak tutulduğu sürece anne baba çocuk ilişkisi düzenli bir ritm tutturuyor tabi arada bir teklemeler oluyor olacaktır da ama bu ergenlik döneminde bizim bahsettiğimiz çocukluk dönemi; aile terbiyesi aldığı anne babayı akrabaları tanıdığı dönemi belkide en önemli evrelerden birisi erken çocukluk dönemi.

Çocuk yetiştirmesi çok çok kurallarla katı disiplinle olacak iş değil önce kendi hayatınıza bakmalısınız hayatın ritmini bozacak karşınıza özellikle kötü sürprizler çıkartacak kontrolünüz dışında gelişecek olayları hayatınızdan çıkarın. Önce siz mutlu olun evinizde huzur olsun ilk şart tabi ki bu..

Aile yemekleri..

Akşam yemeklerinde bütün aile bir arada olmaya özen gesterin birazcık geç gelen anne ve ya baba olduğu zaman çocuğa yemek yedirip siz yemek yerken sofradan onu uzak tutmayın. Akşam yemekleri aile geleneğiniz olsun televizyonu kapatın sohbet edin gün içinde olanları konuşun çocuğunuza söz verin ve dinleyin.

Uyku zamanı 

Çocuklar uyumamak için direnirler ama anneler bilir ki uykusuz bir çocuk sorun demektir. Uyku düzeni oluşturun sabah aynı saatte kaldırın uyku biraz çocuğa göre değişen bir durum gerekirse öğle uykularını kısa tutun gece uykusu çok önemlidir sabah sizinle beraber uyanmak işe gitmeden anneye babaya bay bay demek ilk zamanlar da zor olsa da zamanla anlayacağı bir kavramdır. Uyku varsa huzur vardır…

Oyun zamanı katı kural yok

Çocuklar için oyun zamanı en özgür oldukları zaman illa oyuncakların kurallarına çocukları teslim etmeyin. Çamaşır sepeti dolap kapağı tencere tava en iyi oyuncaklar olabiliyor oyuncak seçimini biraz çocuklara bırakın hem hayal güçleri gelişecek hem de eşyaları daha yakından tanıyacaklardır.

Bunu da seversin  Çocuklar ve gençler kodlamaya nereden başlamalı?

Kendisini ifade etmeye izin verin dinleyin

Çocuklar da bazen bunalıma giriyorlar bunu da tepinerek ağlayarak gösteriyorlar. Bir süre sakin kalıp ağlama nöbetlerine izin verin yerde tepinirken izleyin bu markette olabilir mağaza da olabilir insanların sizi yargılayan gözlerine inat çocuğunuza anlayışla ve sakince yaklaşın. Sakinleştiği zaman yaptığının hata olduğunu ona anlatın hatta eve gidince siz ona yapın =) Sözlerini dinleyin cevap verin  siz bulaşık yıkarken bile mutfakta sohbet edebilirsiniz..

Seçim yapmasına izin verin

Çocuğun kendini bir birey olarak hissetmesi için haftada bir gün yemek seçimini mesela ona bırakın, kıyafet alışverişi yaparken mümkünse istediği seçtiği kıyafeti alın. Alırken anlatmaya çalışın mesela kışlık bir kıyafet alacaksınız kışlık kıyafet nasıl olur sorusunu sorarak akıllıca seçim yapması daha güzeli doğru seçimler yapabilmesi için ona yardım edin.

Anne sevgisi koşulsuzdur

Tabi siz bunu biliyorsunuz ama koltuğu kalemle çizdi diye çocuğa öyle bir kızar bütün gün surat sallarsınız ki çocuk bunu bilmez hatta annem beni sevmiyor artık bile diyebilir tabi koltuk bir örnek..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim