Mancacılardan hayvanlara sahip çıkamayan topluma!

Annekaz
29 Aralık 2019
Yorum Yok

Mancacı Osmanlı zamanında sahipsiz sokak hayvanlarına, yeri geldiğinde zorlu geçen kış şartlarında dağlardaki vahşi hayvanların hayatta kalabilmeleri için onları besleyen kişilere verilen ad.

Sokak hayvanlarını beslemek içinse vatandaşlar yiyecek alıp ona verirler yada para verir onun almasını dilerler. Mancacı ise bunu suistimal etmez sokak hayvanlarını besler, hayvanlarda kendini besleyen bu mancacıyı tanırdı.

Uzun ve zorlu kış aylarında ise kurt, çakal ve diğer hayvanların şehirlere inmesini ve insanlara, onların hayvanlarına zarar vermelerini önlemek için dağların eteklerine kemik ve ölen hayvanların leşlerini bırakırlarmış.

O Osmanlı’dan bugün Adalarda atlara zulüm yapan topluma evrildik. Devlet, kolluk güçleri, belediye bu işte kim yetkili ise etrafı denizlerle çevrili olan Adalar’da atların getirilmesini engelleyemiyorlar. Sayısı belli olan atları denetleyip kontrol edemiyorlar.

İşin garibi faytoncuların tehditlerine boyun eğiyorlar. Devletin gücü kime yetiyor yetmiyor akıllara soru işareti bırakıyorlar.

Top çeken atlara maaştan fayton çeken atların ölümüne

Osmanlıda top çeken atlar ve büyükbaşlar güçten takatten düştüğünde telef edilmez maaşa bağlanırmış. Bizde sırtından tonlarla para kazanan fayton sahibi atı öldürene kadar koşumluyor takati kesildiğinde de ya köpeklerin önüne, ya denize atıyor ya da ortalığa salıverip aç susuz ölüme terkediyor.

İçimizi acıtan toplumdaki bu kadar kadın tacizi, şiddet istismarı engelleyemeyen devletin aynı şekilde bu yaşananlara seyirci kalması.

Bunu da seversin  Hangi göbekten nasıl kurtulunur? Sizin göbek tipiniz hangisi?
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.