Menstrual cup nedir? Nasıl kullanılır?

Annekaz
5 Mayıs 2018
1 Yorum

Bu yazıyı yazarken açıkçası düşünmedim değil çünkü konu hassas. Menstrual cup  nedir? (adet fincanı) Daha doğrusu önce Menstrual ne demek ona girelim. Menstrual adet döngüsü demek yani regl, aybaşı artık sizin oralarda ne deniyorsa o. Sağlıklı her kadın her ay bu döngüyü yaşar, adet kanaması için de çeşitli önlemler almak zorundadır. Regl döneminde Hijyenik pedler Türkiye’de en çok tercih edilen yöntem lakin son zamanlarda Menstrual kap akımı başladı.

Menstrual cup  nedir?

Adet döneminde kanama için Menstrual cup  kullanılır. Küçük bir fincana benzeyen ve silikondan yapılan bu kap adet döneminde vajina içine yerleştirilir ve vücuttan atılan kan bu kapta toplanır. Bu şekilde hijyenik ped, tampon ya da bez kullanmadan kan daha dışarı çıkmadan toplanmış olur. Regl dönemindeki kadın kabı boşaltır ve tekrar yerine takar bu adet dönemi boyunca bu şekilde devam eder.

menstrual CUP 1

Bu küçük  kap vajina içerisine katlanarak parmaklar yardımı ile itilir. Kullanması ilk önce tuhaf ve zor olsa da kadınlar için çabuk alışılacak kolay bir  yöntem diyebilirim. Silikon ve yumuşak olarak imal edilen bu kaplar için pek çok katlama yöntemi var.

mentrual cup katlama

Nasıl kullanılır

Türkiye’de de satılan  ya da Aliexpress den getirilen Menstrual cup  genç kızlar için uygun değil, genç kadınlar ise gönül rahatlığı ile kullanabilir.  Yani tampon kullanan her kadın bunu da kullanabilir katlanınca zaten tampon kadar oluyor. Hem eksi hem de artı yönleri olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle çevreye zarar veren hatta belkide genital sağlığımıza zarar veren pedlerden kurtulmuş oluyorsunuz doğru takılırsa sızdırma yapmayan Menstrual kap  sizi ömür boyu hijyenik ped masrafından kurtarabilir. Alışınca takması çıkarması saklaması kolay.

Eksi yönleri ise verdiği tuhaf his ve her tuvalette tak çıkar yapılması evet kulağa korkunç geliyor. Tırnaklarınız kısa ve elleriniz temiz olmalı tabi silikon kapta temiz olmalı pedlerden kurtulayım derken işin ucunda mikrop kapmak da var.. Özellikle yotube da konu ile ilgili pek çok video ve canlandırma var. Cesaret edip aldınız diyelim önce kaynar su ile yıkayın sonra katlayarak videoda anlatıldığı gibi takın. Ucundaki tutacak yeri sayesinde kolayca çıkartabilirsiniz . Bazı kadınlar ucundaki tutacak yerinden rahatsız olmuş dikkatlice kesebilirsiniz ama bunun için alete iyiv alışıp tanımanız lazım .

Bunu da seversin  BuldunOnu.com’da Her Gün Yeni Bir İndirim!

Menstrual cup  ile hamilelik

Evet bunu da duydum ilişki sonrası bu cup hemen takılıyor  ve 6 saat çıkartılmıyor ister yatın ister gezin. Bu şekilde hamile kalma şansını zararsız bir şekilde artıyormuş..

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Nerede.blog dedi ki:

    Çok ilginç. Faydalandim Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim