Mikrodalgada 15 dakika hamur mayalama

Annekaz
5 Haziran 2020
Yorum Yok

Puf puf hamur işlerinin sırrı güzel mayalanması. İyi hamur mayalamanın bir kaç sırrı var. Un ve kullandığınız maya kaliteli olacak ben yaş ya da kuru maya arasında fark görmüyorum. Mayalamada en önemli etken ortam sıcaklığı eğer vaktiniz yok ve ortam sıcaklığı iyi değilse size Mikrodalgada 15 dakika hamur mayalamanın pratik yöntemini anlatacağım.

Mikrodalgada 15 dakika hamur mayalama

Mikrodalgayı evde sadece pilav makarna çorba ısıtmak için kullanıyorsanız büyük hata ediyorsunuz. Mikrodalga tarifleri benim en uyguladığım tarifler arasında tabi ki hamur mayalamak için de mikrodalga fırın kullanıyorum.

Mikrodalgada hamur mayalamak için hamurunuzu mikrodalga içine sığacak bir kapta  tarife göre yoğurun üstünü örtün. Mikrodalgayı açın içinde bir bardak su koyun. 3 dakika çalıştırın. Bardaktaki su kaynayacaktır onu mikrodalganın köşesine alın içinde mayaladığınız üstü örtülü hamur kabını koyun ve kapağını kapatın, ÇALIŞTIRMAYIN.  15 – 20 dakika böyle  kapalı olarak kalsın açtığınızda 1 saat beklemiş hamur kadar mayalanmış olacaktır.

Mirodalgada ısınan bir bardak su hamurun bakteri üretimini hızlandıracak ve daha hızlı bir kabarma sağlayacaktır.

Ayrıca mikrodalgada taş gibi yoğurt ve mikrodalgada kıbrıs tatlısı tariflerime de bakmalısınız.

Bunu da seversin  Sevgililer gününe 10 özel kalpli tarif
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.