Mikrodalgada taş gibi yoğurt mayalama

Annekaz
10 Şubat 2019
Yorum Yok

Evde yoğurt yapımı abartıldığı kadar zor değildir sağlıklı bir yoğurt öyle taş gibi de olmak zorunda değildir. Sağlıklı yoğurt yağlı sütle yapılan içinde koruyucu olmayan çelik ya da cam tencerede saklanan yoğurttur.

MİKRODALGADA YOĞURT NASIL YAPILIR?

Fırında yoğurt yapımını duymuşsunuzdur. Fırında yapılan yoğurt ile mikrodalgada yapılan yoğurt ile arasında hiç bir fark yok. Yapımı çok kolaydır tek yapmanız gereken sütü doğru sıcaklıkta mayalamak fırında ya da mikrodalgada olması işin detay tarafı.

Öncelikle sütü kaynatın pastorize süt ile de yoğurt yapılır ama sokak satıcısından ya da bir çiftlikten süt aldıysanız sütü kaynatıp hemen altını kapatın. Soğumaya bırakın. ( Mutfak için bir termometre almanızı tavsiye ederim, çok ucuza satılır, bu mutfak termometreleri özellikle yoğurt yaparken çok işinize yarar) Sütün sıcaklığının 46 derece olması lazım çok sıcak ya da çok soğuk süt iyi mayalanmaz ya çok cıvık olur ya da süner…yaklaşık 45 – 46 derecede ısınan süt parmak yakmayacak ama sıcaklık hissedilecek bir derecedir.

45 – 46 derecedeki sütten bir kaç kaşık küçük bir kabın içine alın 1 kaşık yoğurtla beraber hafifçe çırpın. 46 derecedeki süte katıp karıştırın. Tencerenin ağzını kapatmadan mikrodalga fırına koyun ÇALIŞTIRMAYIN! sadece kapağını kapatın ve 3 – 4 saat boyunca açmadan bekleyin. Artık yoğurt haline gelmiş sütü alıp kapağını kapatıp dolaba koyun 24 saat boyunca bozmayın. Hepsi bu

NEDEN MİKRODALGA FIRIN??

Süt yoğurt haline gelebilmek için bir süre boyunca sabit bir ısı ister. Fırın mikrodalga gibi kapalı küçük alanlar bu ısıyı sağlar üstelik süt fırın ya da mikrodalga içindeyken sallanmaz üzerine bir şeyler örtülmediği için sulanmaz. Taş gibi yoğurtlar bu şekilde daha kolay yapılır. İster tencerede ister küçük kavanozlarda bu şekilde yoğurt mayalayabilirsiniz.

Bunu da seversin  A101 haftanın indirimleri - A101 13 temmuz

Mikrodalgada yoğurt nasıl yapılır? diye soranlar için tatmin edici bir yazı oldu diye düşünüyorum. Herkes evde yoğurt yapabilir :)

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.