Mikrodalgada taş gibi yoğurt yapımı!

Annekaz
21 Mayıs 2020
Yorum Yok

Evde yoğurt yapıyorsanız yoğurt mayalamanın pek çok çeşidi olduğunu bilirsiniz. Her kadının bir yoğurt mayalama tarzı var desem yalan olmaz. Süzgeçle yoğurt mayalama, çömlekte yoğurt mayalama, fırında yoğurt mayalama derken ben de  size bugün mikrodalgada taş gibi  yoğurt nasıl yapılır hemen anlatayım.

MİKRODALGADA TAŞ GİBİ YOĞURT MAYALAMA

Mikrodalgada yoğurt mayalanır mı? Tabi çalıştırılmazsa mikrodalga fırın  yoğurt yapmak için harika kapalı bir ortam. Hemen yoğurt tarifime geçeyim

3 kilo süt ( ben yerel bir çiftçiden satın alıyorum yağ oranı yüksek sütler artık sadece yerel çiftçilerde var)

1 kaşık mayalık yoğurt

Temiz kavanozlar

Yapılışı

Sütü kaynatın ( köpüğünü alınonunla kahve ya da minik bir tereyağı yapabilirsiniz ya da her ikisinide) pastörize sütse ısıtın serçe parmağınız yanmasın ama bi tık sıcak olsun.Kavanozlara koyun.  1 kaşık mayalık yoğurdu küçük bir kaba koyun ılık sütten biraz alıp çırpın kavanozlara bu mayayı pay edin kaşıkla karıştırın. Mikrodalga fırına koyup kapağını kapatın  ÇALIŞTIRMAYIN bu şekilde 3 -4 saat bekleyin yoğurdunuz tamamdır. Dolaba kaldırabilirsiniz.

Sert bir yoğurt yapmak istiyorsanız öncelikle sütün kalitesi ve yağ oranı iyi olacak. Mayalarken buharlaşma olmayacak yani kapak kapatmayın.

Yeri gelmişken yoğurt mayalama ile ilgili bir kaç bilgi paylaşayım.

 

YOĞURT NEDEN SÜNER? SÜNEN YOĞURT YENİR Mİ?

Yoğurt mayalanırken sıcaklık çok önemli sıcaklığı ölçerken çok sık parmağınızı sokarsanız yoğurdun sünme tehlikesi artar. Elimizdeki bakteriler sütü farklı şekilde bir mayalanma sürecine sokar bu da sünme şeklinde bir mayalanmaya neden olabilir. Yine sıcaklıkla alakalı yoğurt mayalamak için 45 derece en uygun olanı yüksek ya da düşük sıcaklılar ya da mayalanırken olan ısı değişimleri de yoğurdun sünmesine neden olur. Diğer bir yoğurt sünmesinin nedeni maya! Market yoğurtları ile yapılan ev yoğurdu da sünebilir mümkün olduğu kadar temiz ve ev yapımı yoğurt mayası kullanın.

Bunu da seversin  Tereyağlı incir tatlısı

Sünen yoğurt yenir mi?

Sünen yoğurt yenir hiç bir zararı yok hatta belki aldığınız yerde inek hamileydi daha bile faydalı olur ama kaşık kaşık yoğurt yemenin tadı başka sünen yoğurdu diğer yoğurt kullanılan tariflerde çekinmeden kullanabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim