Öğretmenlik vicdan işi

Annekaz
6 Haziran 2008
11 Yorum

Karne notları belli oldu havalar ısındı okul bitti!.Hepsi bu kadarmış.Oğlum 14 yaşında 7. sınıfa gidiyor.Sene başında tepe taklak olan derslerini ikinci yarıda biraz toparladı.Türkçe ve ingilizce konularında kesinlikle ek desteğe ihtiyacı var.Okulda ek dersler vardı ücretli göndermedim.Hafta sonları dershaneye gönderdim. Çocuklar yarış atı gibi olduğu için bizimkiside öyle olsun deyip o dershane senin bu yardımcı kitap benim gezdik durduk derslerinin iyi olması bir yana daha da kötüleşti bizde hepsini bıraktık hatamızı kabul ettik , sadece okul ve yarım yamalak yaptığı ödevler durumu biraz toparladı.
Şimdi ise ayrı bir sinir harbi yaşıyorum çünkü okul bitti 2 hafta sonra SBS var öğretmenlerin sene sonu yaptırırız diyerek aldığı ve dönem içi bir çizik bile atılmayan test ve yardımcı kitaplar kuzu kuzu evde yatıyor.Öğretmenlerde öğrencilerde resmen değil ama fikren tatil oldular.Çocuklar derse giriyor çıkın dışarıda oynayın diye salıyorlar.Sabah telefon ettim e öğrenciler gelmiyor diyor sınıf öğretmenleri, nasıl gelmez! sen gel diyeceksin SBS ye hazırlanalım diyeceksin devamsız yazarım sizi diyeceksin çocukları okula gelmeye mecbur kılacaksın çocuklar küçük neleri kaçırdıklarının pek çoğu farkında değil SBS OKS kadar ciddiye alınmıyor.
Öğretmenlerde öğrencilerde yoruldu farkındayım ama bunlarda son çırpınışlar artık ..Ben notları verdim işim bitti gerisinden banane diyen öğretmenlerden geleceğimiz adına korkuyorum..öğretmenlik karşılığında maaş alınsada devlet memurluğuyla aynı kefeye konamaz boşuna kutsal meslek demiyoruz..Çocuklarla beraber aynı stresi bizde yaşıyoruz ve bu olaylar üzerine tüy dikiyor ne diyeyim Allah yardımcımız olsun..
Bunu da seversin  Kabin önü sohbeti.
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (11)
 1. Şevval Elif SOLMAZ dedi ki:

  Bende anasınıfı öğretmenliği eğitimi aldım ve 5 senede miniklere öğretmenlik yaptım.Devletten sırf derse son 10 dk sında giren öğretmenle eşit sayılmamak için ayrıldım.Kolejlerde de çocuklara göre velilerin durumlarına göre eğitim verildiğine şahit oldum ve ne yazık ki mesleğime veda ettim.Herkes meslek öyle ama öğretmenlik kesinlikle vicdanlı olunması gereken bir meslek.Benim ilkokul öğretmenimde ailesinin durumu hepimizden iyi diye bir arkadaşımızı ayırırdı bizlerden,o nedenle sosyal bir insan olmama rağmen ilkokulu içime kapanık bitirdim.Ne yazık ki hep böyle anne kazcım elinden geldiğince kendi eğitimini sen sevdirerek vermeye çalış derim nacizane tavsiyem..

 2. BETÜL dedi ki:

  Sevgili Annekaz,

  Özellikle bu yazını kendimden çok şey bularak okudum, sanırım sen de benim gibi erken evlenip, genç yaşta anne olanlardansın. Büyük oğlum, 12 yaşında 6. sınıfta okuyor, o da aynen SBSye girecek ve bizimde derslerimiz çok mükemmel değil. Sene başında ben de dershaneye yazdırdım ve gitmeye başladı. derslerinde iyileşme olacağına daha da kötü oldu, anladım ki, çocuklar için eğitim, tıpkı tıpta olduğu gibi özel ve kişisel, her öğrenciye aynı reçete iyi gelmiyor, hemen aldım dershaneden, hatta peşin vermiş olduğum ayın parasını umursamadan, okulun etüt ve kurs programına devam etmeye başladı, ondan sonra biraz düzelme oldu. Öğretmenler konusunda ben de seninle hemfikirim, büyük oğlum 6. sınıf, ortanca oğlum 4. sınıf, ana sınıfları ile beraber toplam, 12 senelik velilik tecrübem ve bir o kadar öğretmen tanımışlığım var ki, idealist, vazifesini vicdanı ile tam yapan öğretmen sayısı gerçekten çok çok az. Umarım çocuklarımız hayırlısı ile, en iyi şekilde eğitim ve öğretimlerini tamamlayıp, başarılı birer birey olabilirler.

 3. nilüfer dedi ki:

  Ögretmenlik hem cok güzel bir meslek hemde gercekten hakkiyla yapilmasi gereken bir is..yanlis ögretmenlerin elinde istenmeyen sonuclar olabiliyor ne yazi ki!Bircok ögretmen arkadasim var iclerinde gercekten basarili olanlarda var ama ögretmenligi sadece para kazanma yeri olarak görenlerde var..bence ögretmenlik yürek isi..mezun olduklari okullar sadece diploma kismi ondan dolayi üniversitede herkes ögretmenligi kazanip ögretmenlik diplomasi alabilir ama gercekten hakkiyla vererek bu isi yapacak kisi sayisi ne yazikki cok daha az..bir yanlis ögretmen magduru olarak konusuyorum bunlari sevgili ögretmenim o gün belki daha farkli düsünseydi suanda cok baska bir yerde olabilirdim..benim annem olayin vehametini o gün icin anlayamadi ama siz sakin pesini birakmayin..uzun oldu kusura bakma bende doluymusum :))
  bu arada siteyi acarken sorun cikmiyor..eskisi gibi donma falan yasamiyorum..haber vereyim dedim cook öptüm Anne Kazcigim :))

 4. Anonymous dedi ki:

  değerli anne kaz;sürekli bolgunu takip eden bir öğretmenim,yazını birazda kaygıyla okudum,haklı oldugun noktalar var ama inanki işin aslı öyle degil ben anasınıfı öğretmeniyim birgün yaşadıgım sorunları anlatırım.fakat biliyorumki hava ısındıgından itibaren öğrencileri derse sokmak bile çok zor oluyor,ders çalişma alışkanlıgı yada sorumlulugu küçük yaştan itibaren çocuga verilmediği için sanırım bu sıkıntılar yaşanıyor,birde öğretmenler açısından bakmak lazım değilmi..herşeyin temeli ailede başlıyor sevgilerimle ayrıca ben devlette çalışan bir öğretmenim 2 dk geç kalmak gibi bir lüksümüzde yok.İnanın sizlerin düşündügü gibi yan gelip yatmıyoruz …

 5. Anne Kaz dedi ki:

  Anneler olarak sanırım bu konuda çocuklardan fazla stres altındayız.ÖSS’ye girecek bir çocuk artık neyin ne olduğunu anlamış durumda elinden geldiğince çalışabiliyor.Ama SBS çağındaki çocuklar küçük daha oyun çağındalar bizim bilgilerimiz de yetersiz.E hali ile strese giren canı sıkılan yine anneler oluyor..Bizim içinde öğrenci annesi eğitimine ihtiyaç var sanırım..of of..

 6. Anne Kaz dedi ki:

  hocam çok haklısınıız yazımda koskoca bir öğretmen camiasını genel olarak ele almamaya gayret gösterdim.Her mesleğin pırlantalarıda var plastik boncuklarıda.Bizde özellikle oğlumuzda bir disiplin kuramadık.Ergenliğe de girdi biz bu sorunlarla boğuşurken öğretmeninin yaptığı tek konuşma durumu düzeltti.Bizden çok öğretmenlerini sayıyorlar öğretmen nasıl yönlendirirse o yöne doğru gidecek.Fakat öğretmen bir noktadan sonra benden bu kadar deyip havlu atarsa bu olay çocuğun bağlı olarak devletin milletin belki başka kişilerin hayatını etkiliyor.Benim sitemim o yüzden.Bir gemimiz var o da öğretmenleri gemi batınca öyle dalgalarda sürükleniyoruzki..Kötü niyetli olmadığımı benim yaşadığım bir durumun bütün öğretmenlere mal edilemeyeceğini belirtmek istiyorum…öyle yada böyle bir şekilde bu durumun içindeyim sıkıntılarımı aktarmaya çalıştım..kırdıysam özür dilerim..sevgiler..

 7. Cocukla Cocuk dedi ki:

  Anne Kaz,
  bizim çocukların sbs sınavına daha çok var ama çevremizden takip ettiklerimiz ve okuduklarımız hep bir kargaşa olduğuna yönelik. Sistem değiştirmeden önce öğretmenleri birkaç yıl eğitmeliler bence, sistemi öğrenemeyip, önemini hissedemeklerinden çocuklar ve veliler acısını çekiyor .

 8. Anonymous dedi ki:

  degerli anne kaz kırmadınız ama son dönemlerde bizlerinde üzerinde öyle çok baskı varki,değişen öğrenci ve veli potansiyeli sistemin hantallıgı,ben çalışmayan bir öğretmen bilmiyorum,görmüyorum yeterki öğretmen velisinden bir güleryüz görsün ,ögrencisinde bir çaba bizlerinde insan oldugunu unutuyor bir çok anne baba,tavsiyem sakin olmanız siz sakin olursanız eğer çocugunuzda daha huzurlu olacaktır.unutmayalımki hiç bir sınav çocuklarımızdan daha degerli degil.bu arada hergün blogunuzu ziyaret ediyorum.Çok iyi bir iş başarıyorsunuz.

 9. Buğra ve Arda dedi ki:

  Küçük oğlumuz bu sene anaokuluna gitti.oturduğumuz ev okula uzak ve ilk toplantıya gidemedİm.Toplantıda yemek listesine geçileceğini evden çantaya bardak çatal kaşık bardak tabak konması gerektiği unutulan malzeme olursa verilmeyeceği söylenmiş.Bende daha önceki okulda ki gibi meyve suyu süt yada ayran tek kullanımlık pakaetlerde olur diye bardak koymadım.Bizim okula litrelik alınıyormuş.Çocuğa süt vermemişler.Kuru kuru poğaça yemiş.O gün yemek getiren anne bunu bana üzülerek söyledi.İşin komik tarafıda sınıf aynı zamanda okulun mutfağı olarak kullanılıyor.Okul idaresi kantinde çay yapılmasına izin vermiyor.Öğretmenler odalarında demleyip buşlaşıkları anasınıfına gönderiyorlar.Anasınıfından görevli yardımcımızda bulaşıkları yıkayıp yerine götürüyor.Yani sınıfta birsürü bardak var ama ben bardak koymadım diye çocuk cezalandırılıyor.Ertesi hafta öğretmenin alt komşusunun çocuğuda bardak getirmiyor ve ona sınıftan yardımcımız bardak getiriyor…Oğlumun karnesinde kendine güven de ağlayan yüz neden acaba??Yorumu size bırakıyorum

 10. Anne Kaz dedi ki:

  çok üzücü bir durum dersleride geçtim bu tür davranışlar çocuğu da anneyide bir ömür etkiliyor..Bizim olmadığımız yerde çocuklarımızın anneleri öğretmenleri olmalı o şevkat ve samimiyetle yaklaşmalı ama her öğretmen bu meziyetlere sahip değil maalesef..=(

 11. eskikaleli dedi ki:

  Sevgili anne kaz,
  Ben de bir öğretmenim. Ne kadar güzel yazmışsın öğretmenin sorumluluklarını ve de öteki devlet memurlarıyla bir tutulmamaları gerektiğini. Gel gör ki ocak ve temmuz aylarında devlet memurlarının zamlı maaşları açıklanırken internet sitelerindeki öğretmen maaşları ile ilgili haberlere yapılan yorumları hiç okumadın sanırım. Zaten yarım gün çalışıyoruz,tatilimiz çok, akşama kadar iki çocuk avutmaktan (kaldıki bunları yazanlar evdeki bir çocuğunu avutmaktan aciz zavallılar) başka ne yapıyoruz değil mi? Ama bunları yazanlar kendi çocukları okula başladımı bu gereksiz ve devletin sırtına yük olan meslek birden peygamber meslsği oluyor. Bizleri kimsenin övmesine sanal saygı falan duymasına gerek yok. Sadece herkesten fazla bir ay tatil yaptığımız için aşağılayıp durmaktan vazgeçsinler. Zaten bizde fazladan bu bir ay tatili kanarya adalarında geçirmiyoruz. Maalesef toplumun öğretmenlere bu bakış açısı değişmedikçe öğretmenlik tercih edilir bir meslek haline gelmedikçe sizin bahsettiğiniz duyarsız öğretmenlerin sayısı her geçen gün artrcaktır. Bunun sorumlusuda aslında o öğretmenler değil öğretmenliğe yukarıdaki gibi bakan düşünce sistemidir. Umarım bunların hepsi bir gün düzelir. Saygılarımla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.