Okul alışverişinin önemi

Annekaz
16 Ağustos 2022
Yorum Yok

Okul alışverişi okula yeni başlayacak çocuklar kadar ebeveynler içinde oldukça önemli bir konudur. Geçmişten günümüze kadar teknolojinin gelişmesi ile birlikte eğitim anlamında da önemli kolaylıkların olduğu görülmektedir. Bu gelişimin sonucunda öğrenciler daha kaliteli eğitim ve olanaklara sahip olmuşlardır. Geçmişte pek çok imkansızlıklarla eğitim gören nesiller, günümüz nesillerine göre bazı imkanlardan geri kalmışlardır. Özellikle okula yeni başlayacak çocuklar için ise günümüz şartları oldukça elverişli bir ortama sahiptir. Aileler çocuklarını okul için hazırlarken öncelikle okul için gerekli araç gereçlerin temini konusunda çok dikkatli olmalıdır.

OKUL ALIŞVERİŞİ YAPARKEN DİKKAT

Okula yeni başlayacak, henüz eğitimle ilk tanışması olacak çocuklarınızı siz ebeveynler kontrol altında tutmalısınız. Okul alışverişi yapmadan önce, önceliğiniz çocuğunuzun tercihi ve ihtiyacı olmalıdır. Çocuklarınızın yeni bir ortam ve yeni arkadaşlar edinecek olması onlar için bazen alışması güç durumlar ile karşılaşmalarına neden olabilir. Bu durumun en kolay şekilde atlatılması adına kırtasiye alışverişinde, kendi tercihleri doğrultusunda yapılacak olan alışveriş ile onlara yardımcı olabilirsiniz.

Okula yeni başlayacak veya okula başlamış çocuklarınız için internet ve kırtasiye gibi yerlerden ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Fakat okula henüz yeni başlayacak öğrenciler için tercihiniz, önceliğinizin kırtasiye olmasında fayda var.

Kırtasiyede çocuğunuzla birlikte yapacağınız alışveriş onun istekleri ve talepleri doğrultusunda gerçekleşeceği için bu durum onları pozitif bir şekilde etkileyebilir. Farklı modelde pek çok araç gerecin olması, kırtasiye ortamının okul için uygun bir yapıda olması gibi nedenler siz ebeveynlerin işini kolaylaştıracaktır. Özellikle son yıllarda oldukça talep gören yaygan çantalar çocuklarınızın ilgisini çekecektir. Yaygan çanta, farklı modelleri ve tasarımı sayesinde hem çocuklar tarafından tercih edilmekte, hem de bu tercih sonucu sağlamış olduğu imkanlar dolayısıyla çocuklarınızın hayatını kolaylaştırmaktadır. Yaygan çanta modelleri arasında çocuklar genel olarak çizgi film kahramanlarının olduğu modelleri tercih etmektedir. Renk olarak erkeklerin tercihi siyah ve maviyken, kızların tercihi ise kırmızı ve pembe olmuştur. 

ALIŞVERİŞ SIRASINDA MUTLAKA KRİTERLERİNİZ OLMALI

Her ne kadar tercih hakkı çocuklarınızda olsa da kontrol her zaman sizde olmalı. Alışverişte önceliğiniz ihtiyaç olmalı. İhtiyaç dışı alacağınız araç gereçler hem masraf hem de israf olacaktır. Yapacağınız alışverişte imkanınız dahilinde hareket etmenizde fayda var. Satın aldığınız ürünler mümkün olduğunca bilindik markalar ve kaliteli ürünler olmalıdır. Ucuza kaçıp alacağınız araç gereçlerin hem ömrü kısa olabilir hem de verimlilik açısından sınıfta kalabilir. Ucuza kaçıp az maliyetli ürünler alarak kar ettiğimizi düşünürken ilerleyen dönemlerde bu durumun pek de öyle olmadığını anlayabilirsiniz.

Alışverişinizde tercihiniz internet olacak ise mutlaka bilindik bir siteden bilindik bir marka olmalıdır. Aksi takdirde yapacağınız satın alma işlemi sonucu elinize geçen ürünler hem kaliteden yoksun hem de kısa ömürlü olacaktır. Bunların yanı sıra yan sanayi olarak tabir edilen ürünler sağlık açısından da son derece risk teşkil etmektedir. Çocuğunuzda belli başlı kızarıklıklar, alerjiler ve benzeri hastalıkların görülme riskini artırmaktadır. Okul alışverişi her yaştan çocuk için büyük bir ehemmiyet taşır. Özellikle okula yeni başlayacak çocuklarınız için onların istekleri doğrultusunda yapacağınız alışverişler ile okula teşvik etmeniz kolaylaşabilir. Kaynak seçerken ise önceliğiniz kaliteli bir yayınevi olmakla birlikte profesyonel bir destek olmalıdır. Bu konuda öğretmenler ile temas kurmanızda fayda var. Bu dönemde atılacak her adım çocuklarınızın geleceğini önemli ölçüde etkileyecektir. Son yıllarda özellikle kitap ve benzeri kaynakların oldukça maliyetli bir hal alması, sizleri ebeveynler olarak mutlaka etkileyecektir.

Çocuğunuzun okula başlamadan önce masraflarıyla ilgili yapacağınız planlama dahilinde ekonomik anlamda daha dinamik adımlar atabilirsiniz. Her yaşa ve sınıfa göre değişen okul alışverişi özellikle lise ve üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için oldukça önem arz etmektedir. Satın alınacak kaynaklar öğrencinin seviyesine uyumlu olmakla birlikte muhakkak güvenilir ve soru kalitesi sınav formatında olan kaynaklar olmalı. Bu tarz durumlar her ne kadar kolay ve basit gibi görünsede çocuklarınızın geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. 

Bunu da seversin  Ödüllü Eğitici Oyuncak Tasarım Yarışması

EĞİTİM HAYATINA YENİ BAŞLAYACAK ÇOCUKLARINIZA MUTLAKA GÜVENİN

Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun yapmış oldukları tercihlerde ve vermiş oldukları kararlarda sizleri destekçisi olarak görmeyi arzularlar. Yapılan tercihler yanlış dahi olsa sizler destekçisi olduktan sonra çok daha güçlü bir şekilde hayatlarına devam ederler. Özellikle okulla ilk kez tanışacak çocuklar için güven oldukça önemli bir faktördür. Kırtasiye alışverişinden okuyacağı kitaba kadar pek çok konuda verecekleri karara saygı duymanız, onların gelişimi açısından son derece önemli bir rol oynar. Okul alışverişi sırasında tercih hakkı siz ebeveynler olarak mutlaka çocuklarınızda olmalı. Tabi ki kontrol ve son karar size ait fakat çocuklarınızın yapacağı tercihler onların ilerde oluşacak meziyetlerini ve yatkınlığını da gösterecektir.

ÇOCUKLARIN TERCİHLERİNE SAYGI DUYUN

Teknolojinin gelişmesi sonucunda toplum hızlı bir şekilde değişmeye başlamış, hayat kolaylaşmıştır. Bu değişime uyum sağlamak şüphesiz bazı sonuçlarıda doğurmuştur. Olumlu ve olumsuz hangi açıdan bakarsak bakalım eğitim anlamında bu değişim son derece manidardır. Eskisi gibi kaynağa erişimde sorunlarla karşılaşmak, bilgiye ulaşmakta zorlanmak gibi pek çok faktör teknolojinin hayatımıza ve özellikle eğitime girmedi ile birlikte ortadan kalkmıştır. Çocuklarınızın daha iyi bir kariyer ve hayat yaşayabilmesi için sizlerin kontrolünde fakat onların tercihiyle yaşamalarını, bu doğrultuda yapılacak planları anlayışla karşılamanız oldukça önemlidir. Herhangi bir derse ilgili veya yatkınlığı olmayan bir çocuğun o dersi öğrenmek için nasıl bir tercih yapabileceğini, bu tercihinin sonucunda nelerle karşılaşacağını anlaması konusunda sizlerin rolü son derece önemlidir.

İlk sınıftan son sınıfa kadar eğitim anlamında tüm masrafları karşılamak şüphesiz siz ebeveynlerin en önemli sorumluluklarından birisidir. Maddi olarak mutlaka planlamalar bu doğrultuda yapılmalıdır. Yani çocuğunuzun bir öğrenci olduğu ve kaynak, araç-gereç gibi unsurlara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Her ne kadar mümkün olarak cebinize göre hareket etmenizde fayda olsa da, önceliğiniz çocuklarınız olduğundan dolayı gereken fedakarlıkların yapılması gerektiği de unutulmamalıdır. Çeşitliliğin fazla olması ve üretimin yoğun olduğu bu dönemlerde, gerek kaynak temini gerekse başka araç gereçlere ulaşmak oldukça kolaylaşmıştır. İnternet üzerinden sadece dakikalar içerisinde ihtiyaç dahilinde alışverişinizi yapabilirsiniz. Fakat daha önce de belirttiğim gibi, okula yeni başlayacak çocuklarınız için okul alışverişi ve benzeri durumlar için tercihinizin kırtasiye olmasında fayda var. Alışveriş esnasında çocuklarınızın tercihlerine ve kararlarına mutlaka güvenin. Bu durum okul ve normal hayat içinde de geçerli.

Çocuğunuzu sırf siz istiyorsunuz diye ilgisi olmayan bir şeye zorlamak, ilgisi olduğu başka bir şeyden de soğumasına neden olabilir. Bu tarz durumlar çocukların gelişimi konusunda da ciddi hasarlar bırakmaktadır. Yapılan şeyin sonucu her ne olursa olsun dinlemek ve çocuğunuzu anlamak vereceğiniz kararda etkili olmalıdır. Üniversite tercihi yapacak olan bir öğrencinin kararı hangi bölüm olursa olsun saygı duyulmalı ve desteklenmelidir. Unutmayın o bölümü okuyan, sınavlara giren siz olmayacaksınız. Tüm olumsuzluklarda çocuklarınızın yanında olmanız karşılıklı güven duygusunu pekiştirmenin yanısıra aranızdaki bağı da güçlendirecektir.ilk sınıftan son sınıfa kadar siz ebeveynler çocuklarınızın maddi ve manevi en büyük destekçisi olacaksınız. Bundan dolayı ortada bir yanlış da olsa sorun da olsa çözecek olan yine sizlersiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim