Okul Çantası Alırken Dikkat Edilecekler

Annekaz
31 Mayıs 2018
Yorum Yok

Çanta, okul dışında özel hayatımızda da tercih ettiğimiz önemli bir aksesuarımız. Fakat özel hayatımızda çantaların kullanım rahatlığından çok modellerine önem veriyoruz. Günlük yaşantımızda çantalarımızda sadece kişisel eşyalarımızı taşırken, okul döneminde bu ağırlık iki hatta üç katına çıkabiliyor. Çocuklarınıza çanta alırken yapılan yanlış bir seçim, omuz, boyun, sırt, bel ağrıları, duruş bozuklukları, elde uyuşma, karıncalanma gibi şikayetlere yol açabilir. Bu nedenle okul dönemi çantalarını seçerken dikkat etmemiz gereken ilk özelliği sağlıklı taşımaya uygun olmalarıdır. Çünkü okul dönemi çocukları gelişim çağındadır ve siz ideal çantayı seçerek ileride olabilecek sağlık sorunlarını önleyebilirsiniz.

Peki ideal çanta nasıl olmalıdır?

İdeal çanta kavramı kişiden kişiye değişse de omurga ve iskelet yapımıza uygun, dengeli kullanım sağlayan çanta modeli sırt çantasıdır. Ağırlığı vücuda dengeli dağıtarak sağlık problemlerini minimuma indirir.

Postacı çantası tasarım olarak ilgimizi çekerken bize sadece kullanım kolaylığı sağlar. Hemen yan tarafımızda asılı olması, eşyalarımıza kolay erişmemiz tercih etmemiz için en büyük sebeptir. Tek taraflı çanta kullanımı ağır postür (duruş) bozukluklarına neden olmasa da omurgayı zorladığı için dengesizliğe neden olabilir. Uzun süreli kullanımlardan sonra ileride kendini daha yoğun şekilde hissettirecek, boyun, sırt, bel ağrılarına sebep olabilir. Yine de Çantayı omuzda taşımayı tercih edecekseniz uzun süre tek tarafta taşımak yerine yer değiştirebilirsiniz.

okul-cantasiÇocuğunuz için, çanta seçerken ilk dikkat edeceğiniz konu çanta askılarıdır. Eastpak çanta modellerinde bu konuya daha fazla önem verildiğini görebilirsiniz. Aynı şekilde Jansport çantalar da askı kısımlarında sağlığa pozitif etki edecek üretimleri ile ön plandadır. Yükünüzün en çok kısmını taşıyan askıları geniş, yumuşak ve eşit uzunlukta olmalıdır. İnce askılar omuzun belli noktasına aşırı baskı sonucu dolaşım bozukluğu ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca yükün eşit dağılımı için çift askılı sırt çantası seçmelisiniz.

Çantayı taşırken en çok destek aldığımız diğer bir nokta bel bölgemizdir. Yine çanta seçiminiz sırasında bel bölgesini yastıkçıkla destekleyen çantalar seçmelisiniz. Eastpack sırt çantası modellerinde bu özelliğe sıkça rastlayabilirsiniz. Bu tip bir çanta ile çocuğunuzun taşıdığı kitaplar, defterler yük olmaktan çıkarak, vücut ağırlığının bir parçası haline gelecektir. Bel kısmında özel destek bulunan çantalar sayesinde yük doğru bir şekilde dağılır ve ayakta durmayı kolaylaştıran bir dayanak noktası oluşturur. Jansport sırt çantası da bel desteğine önem veren bir markadır. Eastpack ve Jansport çantalarının tüm modellerini Nezih’ten (https://www.nezih.com.tr/kategoriler/738/sirt-cantalari) inceleyebilirsiniz.

Bunu da seversin  Laptoplar için perde..

Çantada olabilecek tüm konforu sağlayan en eğlenceli tasarıma sahip bir Eastpack sırt çantası seçtiniz. Peki çantayı alırken boş halinin ağırlığına dikkat ettiniz mi? Önemli bir diğer konu da boş olan çantanın hafif olmasıdır. Zaten kendisi ağır olan bir çantaya siz de yük koyarsanız taşımada zorluk çekersiniz. Eastpack sırt çantası hafif yapısı ile yüklerinizi taşımak için ideal yapıdadır. Çantanızı doldurduğunuzda da yükünüz vücut ağırlığınızın ortalama olarak yüzde 10-15’i kadar olmalıdır. Bu oran ilkokul çağındaki çocuklarda 3-4 kg’a denk gelirken, diğer çocuklarda ortalama 5-8 kg arasında olmalıdır.sirt-cantalari

Çocuklarınıza uygun sırt çantası modelini seçtikten sonra kullanımını anlatmanızda yarar var. Sırt çantaları her zaman çift taraflı kullanılmalıdır. Tek omuzda taşınılan çanta belirli kaslarda zorlanmalara neden olabilir. Sırt çantanızın askıları, çantayı 5 cm belin üstünde tutacak şekilde ayarlanmalıdır. Çanta içerisinde okul programına uygun kitap ve defterler kullanılmalı ekstra ağırlıklar çıkarılmalıdır. Sırt çantası taşırken yerden bir şey aldığınızda dizlerinizi kırarak ve çömelerek alın. Çocuğunuzla her hangi bir ağrı veya rahatsızlık durumunda iletişim kurarak çantasını değiştirme yoluna gidebilirsiniz.

Unutmayın! İyi seçilmiş bir sırt çantası ile bir kaç sınıf geçilebilir. Siz de Nezih.com.tr’de bulunan kaliteli sırt çantalarından birini seçebilirsiniz.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim