Orkide bakımı nasıl yapılır? Orkidelere nasıl çiçek açtırılır nasıl çoğaltılır?

Annekaz
23 Nisan 2020
Yorum Yok

Orkide en çok hediye edilen çiçekler listesinde 1 numara. Saksısı ile beraber köklü olarak hediye edilen ya da satın alınan  orkide bitkisi aylarca çiçekli kalması sebebiyle dekorasyonda da çok tercih edilir. Peki eve  gelen hediye orkide bakımı nasıl yapılır? Çiçekleri dökülen orkideye nasıl tekrar çiçek açtırılır? Orkide nasıl çoğaltılır? Kendi denediğim yöntemlerle orkide bakımı rutunimi ve nasıl orkide çoğalttığımı yazdım.

EVE ORKİDE GELDİ NE YAPALIM? ORKİDE BAKIMI İLK ADIM

Orkide size süslü bir pakette ve seramik ya da plastik mat bir saksıda gelecektir. Çiçekleri üzerinde sağlam bir orkideye yapılacak işlemler kısıtlıdır, ama yine de yapmamız gereken işlemler var.

  1. İki saksılı bir orkide ise yani şeffaf bir saksı ve dekoratif başka bir saksı içindeyse dekoratif mat saksıyı çıkarın. Şeffaf saksıya bir kaç delik daha açın.
  2. Üzerinde çakıl taşları varsa alın. Naylonu tülü vs varsa çıkarın.
  3. Balon doğum günü kartı gibi detaylar varsa çıkarın ağılık yapmasın.
  4. Güneş ışığı alan ( direkt değil sadece ışığı alsın yanmasın orkideler) bir yere koyun, çok hafif rüzgar alan cam önü mesela çok uygun.
  5. Orkide sulama rutuni havaya neme göre değişir. Köklerin alt tarafları hafif nemli olarak kalmalı çok kurutmadan ve çürütmeden haftada yazın haftada 2 kışı kışın haftada 1 kere sulayabilirsiniz. Benim tavsiyem haftada  3 buz küpü koymanız yeterlidir.

Orkidelere çiçekleri dökülene kadar dokunmayın bu arada hem yerini sever hem kökleri güçlenir. 

ORKİDE NASIL ÇİÇEK AÇTIRILIR?

Eve gelen orkideye ilk bakımları yaptınız suladınız   neticede çiçekleri döküldü yapmanız gereken ilk şey çiçek olan dala bakın ve alttan sayarak 3. ya da 4. boğumdan sonra kesin. Ben 3. boğumdan kesiyorum ama 4. boğumdan kesip güzel sonuçlar alan da var.

Kestiğiniz yere mum damlatın, böylece bitki kendi öz suyunu ve vitaminlerini içerde tutarak  çiçek için güç toplayacaktır.

Sabırlı olun kısa sürede  orkideniz çiçek açmanız ama açtığı zamanda aylarca çiçekli olarak kalır. Orkideye çiçek açtırmak için en kesin ve bilinen yöntem budur.

Bu arada orkidenize özel bitkisel bir besin hazırlamanız gerekli çiçekler için daha sağlıklı açacaklardır.

EVDE ORKİDE GÜBRESİ – BESİNİ HAZIRLAMA

3- 4 adet muz kabuğu

5- 6 yumurtanın kabuğu

1 litre su

Yapılışı

Muz kabuklarını makasla ince ince doğrayın, yumurta kabuklarını elinizle iyice ezip karıştırın 1 litre suyun içine bu karışımı katıp 4 gün boyunca bekletin. 4. günün sonunda süzün bu sizin çiçek açtırma besininiz sadece orkide için değil pek çok çiçekli bitki için harika bir fosfor ve kalsiyum kaynağıdır. Mümkünse buz küplerine koyun ve haftada 2 kere bu dondurulmuş  besini orkidelerinize verin.

Bunu da seversin  Mutfak öncesi sonrası değişimleri Foto galeri

KEİKİ  YAPMA ( ORKİDE ÇOĞALTMA NASIL YAPILIR? )

Orkide çoğaltmak oldukça zordur, tohumdan ya da çelikten çoğaltılamaz ya çok köklü bir orkidenin köklerini ayırarak çoğaltacaksınız ya da boğumlardan bebek orkide çıkaracaksınız. Ben boğumlardan yeni bir orkide üretmenin daha kolay olduğunu düşünüyorum. Bebek Orkidenin oluşması  4 -5 ay kadar sürebilir.

Çiçekleri kalmayan bir dalda işlemi yapacağız. Yukarıdaki resimde olduğu gibi yine orkidemizin 3. boğumunu ele alacağız.

 

3. boğumu keskin küçük bir bıçakla aşağı doğru sıyırın bu boğum biraz kabuk gibidir çok ince minik bir kabuk, aşağı doğru sıyırınca bir toplu iğne başı gibi taze bir filiz göreceksiniz sakın ona zarar vermeyin. O filiz üzerine bolca vazelin sürün. Yukarıda tarifini verdiğim bitki besini ile sulamaya devam edin. Bir süre sonra filizlenip yeni yaprak çıkaracaktır.

Başlarda böyle görünen keikiler daha sonra 5 -6  kök verecektir. İşte o zaman nazikçe oradan kesip normal bir torflu toprağa kökleri içeride yaprakları üstte olacak şekilde dikin kökler iyice gelişene kadar bu toprakta tutun.

Bu keiki de üsttan dal kesilmiş bu şart değil ama dediğim gibi orkidede pek çok çeşit çoğlatma yöntemi var ben en basit olanı anlattım. Gördüğünüz gibi keikinin kökleri uzamış bu kökler 10cm olup 5 -6 adet olunca artık kesip ayırabilirsiniz. Bazı orkideler olukça anaçtır  bir dalda bir kaç tane kök bile çıkabilir bunlar olurken bir yandan da çiçek açan orkideler de gördüm. Çiçekçiden aldığınız orkideler kısır olmaz siz uygun bakımı yapınca evde orkide çoğaltmak elbette mümkün.

ORKİDE SEVERLERE BİR KAÇ TAVSİYE

Orkide bakımına meraklı iseniz önce klasik orkide cinslerinden başlayın kök bakımı, yaprak bakımı, orkide toprağı , kil orkide besinleri gibi genel konularda bilgi edinin deneme yanılma yöntemleri sizi usandırabilir. Orkidenize asla aspirin, sarımsak, sirke, doğum kontrol hapı  gibi asit düzeyi yüksek besin, ilaç  ve bitkiler vermeyin kulaktan dolma yöntemler yerine forumlar ve orkide hakkında yazılmış yazıları takip edin.

Bir dahaki yazıda Orkidede kil bilyesi kullanımı, kök temizleme, ölen orkideyi canlandırma gibi konuları yazacağım.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim