Karnede zayıf görüp şok olduysanız iyi bir veli değilsiniz

Annekaz
18 Ocak 2016
Yorum Yok

Karne zamanı ile beraber  maalesef evden kaçan, intihara kalkışan daha kötüsü intihar eden gençlerin haberlerini duyuyoruz. Karne sorumluluğu çocuğa aittir, annenin babanın içinde bulunduğu şartların okulun öğretmenin ve sistemin de elbette payı var ama sorumluluk karneyi alan öğrencinin.

Karnedeki notlar her zaman değişebilir. Kırık notlara bakıp bakıp çocuğu suçlamak işin en kolay ve yanlış yolu. Birincisi artık notlar e okuldan takip ediliyor yani çocuğunuzun getirdiği notlardan haberdar olmanız gerek her yapılan sınav öğretmenler tarafından dönem içinde e okul tablosuna kaydediliyor. Bütün bunlar ortadayken kırık notları görüp şaşırıyorsanız siz ilgisiz bir velisiniz demektir. Matematik dersinden 1. sınavda zayıf alan bir öğrencinin notundan haberdar olup durumu hemen müdahil olmanız gerekir. Anlamadığı noktalar neler, desteğe mi ihtiyacı var yoksa gerçekten çalışmadı mı? Çocuklar anne babanın ilgisini görünce derslere biraz daha asılırlar. Bu açıdan enselerinde boza pişirmeden takip iyidir. Okula arada  bir gitmek, öğretmenlerini tanımak öğrencinin okulla daha uyumlu olmasını sağlar.

Karnede zayıf var ne yapayım?

Karnede zayıf için kıyameti koparmayın her çocuk zayıf notlar getirebilir. Zayıf notların her zaman telafisi vardır hele ilk dönem için. Konuşun neden zayıf olduğunu sorun (bağırmadan karşılaştırma yapmadan) neler yapabileceğinizi tartışın size göre ki büyük ihtimal öyledir zayıfların sorumlusu akıllı telefon ise okuldan geldiğinde telefonu elinden alın ve derslerini yapmadan alamayacağını söyleyin bu kurala önce kendiniz uyun telefon yasaklamak çözüm değil ama önceliğin derslerinde olduğunun farkına varmasını sağlayın.

15 tatil boyunca her gün zayıf ders konusunu açmayın bir kere konuşun ve bitirin. Tatili beraber mümkün olduğunca aile olarak geçirin. Zayıf dersler için bir plan yaptıysanız ( yardım almak, ders kaynak kitapları bulmak vs ) tatilin son haftasında bu konulara ağırlık verin. Gerekirse yeni bir çalışma planı yapın.

Bunu da seversin  Veliler bu oyuna gelmeyin!

Hediyesiz olmaz mı?

İyi bir karne ödüllendirilmeli ama nasıl? Karne çocuğun sorumluluğu yapması gereken bir şey için illa karşılık beklemek olmaz ama yine de maddi olarak çok değerli olmayan şeyler yapabilirsiniz. Güzel bir gün planlayabilirsiniz. Ya da çok ihtiyacı olan bir şeyi fırsat olarak görüp alabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim