Orman yangınından sonra ormana ne olur?

Annekaz
30 Temmuz 2021
Yorum Yok

Türkiye ve dünyanın pek çok yeri bir kaç yıldır orman yangını felaketi ile sarsılıyor. Türkiye’deki yangınların pek çoğu vatan hainlerinin eseri, küresel ısınma ve tedbirsizlik de en büyük orman yanını sebeplerinden bir kaçı. Peki ormanlar yanıp küle döndükten sonra o ormanda neler oluyor? Ormanlar kendi kendini iyileştirebiliyorlar mı? Biz vatanseverlere düşen pay ne araştırdım.

ORMAN YANGINI SONRASI ORMANLAR KENDİNİ İYİLEŞTİREBİLİYOR MU?

Bu sorunun cevabı bir 20 öncesine kadar evet iyileştirebiliyordu, ama her geçen yıl artan sıcaklıklar sayesinde ormanlar kendilerini yenilemekte  çok zorlanıyor. Yanmış ormanların yenilenmesi, ormanın hızlı iklim değişikliğine nasıl tepki verdiğine bağlı. Orman iklim değişikliğine uyum sağlasa bile ömrümüz yetecek kadar kısa sürede malesef eski haline dönemiyor. Dr. Camille Stevens-Rumann, 1988 ile 2011 arasında yanan yaklaşık 1.500 orman yangını alanını inceledi. Yapılan incelemelerde 2000 yılından önce yanan ormanlık alanların % 70’nin eski haline dönebildiği gözlemlenirken 2000 yılından sonra yanan ormanların sadece % 45 i eski hale dönebilmiş.

Yangından sonra eğer mevsim kurak ve nemsiz devam ediyorsa toprak sertleşiyor. Doğa kendi kendini onarmaya çalışıp yeni fideler çıkartmaya çalışırken toprağın kuru ve sert olması nedeniyle yeni filizlenen minik ağaçlar kök salamıyor bu da cansız ve güçsüz bir ağaçlığa neden oluyor . Yani yangın felaketi bitip geriye küller kaldıktan sonra ya yağmur yağacak ya da bi şekilde sulama yapılacak. Ormanlar küresel ısınmayı dengede tutar ,  o ağaçlar aynı şekilde güçlü olarak  yeniden yetişmezse  küresel ısınmaya artmaya devam eder. Yani yanan her ağaç yeniden yetiştirilmek zorunda.

Diğer yandan yanan ormanlarda toprak beslenir kül nem tutar ama  bunun için  mutlaka yağış olması gerek,  hatta bazı  orman yangınları sonrası dümdüz arazide açmış binlerce çiçek görebilirsiniz bu dramatik manzara doğanın bize bir oyunu.

Bunu da seversin  Bebek Gelişiminde Kiduga Farkı

Ormanlar kendi  kendine iyileşebilme gücüne sahip fakat bunun için küresel ısınmanın da biraz nefes aldırması gerek. Türkiye’de yanan ormanlar yerine oteller, tatil köyleri, binalar yapıldığı sürece yerel bazda kuraklığın önüne geçemeyiz, yıllardır bize söylenen su zenginiyiz yalanı suratımıza tokat gibi çarpacaktır. Suyumuzu zehirliyor, israf ediyor ve boşa harcıyoruz. Nasıl ne zaman akıllanırız bilmiyorum…

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim