Oturma odaları için dekorasyon önerisi

Annekaz
23 Mayıs 2023
Yorum Yok

Yorulduğumuz bir günün ardından dinlenmek için kullandığımız bu odaların işlevsel ve konforlu olması herkesi mutlu eder. Sadece işlevsel ve konforlu olmasını değil aynı zamanda şık bir oda olmasını da isteriz. Renkleri, dokuları ve genel havası ile bize ve ailemize iyi gelecek bir oturma odası dekorasyon etmek imkansız değil. 

Oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı?

Oturma odası dekorasyonu yaparken uyacağınız belli kurallar yoktur. Dolayısıyla dekore ederken istediğiniz kadar özgürsünüz. Bu alanda kendinizi iyi hissedeceğiniz, misafirlerinizi ağırlarken yaşam alanınız ile gurur duyabileceğiniz, kendi zevklerinize uygun bir ortam oluşturmak tamamen sizin özgürlüğünüze kalmış. Ama her şeyin zevkinize göre olması, kusursuz bir dekorasyon olacağı anlamına gelmez. Özellikle odanın zemini küçük ise her şey daha zor hale gelecektir. Ancak küçük evlerde oturma odası dekorasyonlarına dair ipuçlarını bilmek işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

Parlak ve canlı renkler kullanın

Tüm dikkatleri üzerine çeken sarılar, baktıkça içinizi açan turuncular, sade olduğu kadar çarpıcı olan turkuaz tonları… Oturma odanıza cesur ruhunuzu yansıtmanın en iyi yolu, kendinizi bu güzel renklere bırakmaktan geçiyor. Eğer canlı renklerin göz yoracağını düşünüyorsanız tek bir obje ile oturma odanıza renk katabilirsiniz. 

Dikkat çeken zeminleri halılar ile canlandırın

Oturma odasına göz alıcı bir unsur eklemek istiyorsanız zemini es geçmeyin. Çünkü renkleri, desenleri ve dokusu ile odanın yıldızı olmaya adaylar. Zeminin başrolde olduğu bir oturma odasına vintage ve geometrik halılar, etnik yolluklar, peluş kilimler ile canlılık ve güzellik katabilirsiniz. 

Dokular ile hareket katın

Oturma odası dokularla zenginleştirmeye karar vermek en doğru kararlardan biri. Örgü koltuk battaniyeleri, yastık ve kırlentler, ahşap ve metal karışımı mobilyalar, cam ve seramik gibi dekoratif eşyaların sergilendiği raflar ile uyumsuzluğun uyumunu yakalayabilirsiniz.

Bunu da seversin  Visco yatak?

Bitkiler ile canlılık katın

Bitkiler, günümüzde oturma odası dekorasyonu için vazgeçilmez bir parça olmaya devam ediyor. Sizi evinizin konforundan alıp uzak egzotik ve vahşi yağmur ormanlarının kalbine götürecek olan bitkiler ile oturma odanıza canlılık katabilirsiniz. 

Ahşap ile farklı bir ortam oluşturun

Her dönemin en iyi tasarım unsuru ahşap bu yıl eskisinden de daha önemli. Oyma ahşaba oturma odalarında yer açacağımız bir yıl bizleri bekliyor. Vintage ve ikinci el mobilyalar ile karşımıza çıkan oyma ahşap ürünler ile modern unsurları kombinleyerek güzel bir görünüm yakalayabilirsiniz. 

Orta sehpalar ile ortamı güzelleştirin

Dizaynı, renkleri ve malzemesi ile güzel bir görüntüye sahip olan orta sehpalar, bu yıl oturma odalarının gözdesi konumunda. Farklı tasarım stilleri, dönemleri ve akımları temsil eden orta sehpalar ile siz de oturma odanıza istediğiniz çizgiye uygun olanı seçebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.