Pratik ve hızlı yemek yapmanın yolları

Annekaz
18 Nisan 2017
Yorum Yok

Evde sürekli hazır tencere yemeği olsun istiyor ama bir türlü bu düzene hakim olamıyorsanız işte size pratik yemek hazırlama tavsiyeleri. Öncelikle plan yapın evdekiler hangi yemekleri seviyor, misafir geliş gidiş sıklığı ne ne tarz ikramlardan hoşlanıyorsunuz  ailede özel beslenenler var mı vs vs vs..

Her yemeğin kolay hazırlanışı var özellikle özen zaman isteyen tencere yemekleri için benim en sevdiğim yöntem konserve! pişen her şeyin konservesi olur etin bile önemli olan sağlıklı şekilde nasıl saklayacağınızı bilmek.

PRATİK KONSERVE METODU

Diyelim ki , yayla çorbası, taze fasulye, ve pilav ve köfteden oluşan bir menü sizin için ideal her zaman evde seviliyor ve yeniyor fasulyeyi bir kilo alıyorsanız iki kilo alın diğer malzemeler de aynı şekilde yani bir seferde daha çok miktarda yemek pişireceğiz.

Çorbayı taze fasulyeyi her zamanki gibi pişirin ocağın altını kapatmadan 1 litrelik temiz konserve kavanozu ve yeni kapakları hazır edin, tezgaha bir bez serin kavanozları hızlı hızlı taze fasulye ile doldurun sımsıkı yeni kapağını kapatıp serdiğiniz bezin üzerine ters çevirin çorbayı da aynı şekilde üzerlerini bir bezle kapatın iyice soğuyana kadar bekletin ki bu 24 saati buluyor. Kapağını kontrol edin bombe olmasın işte hazır yemeğiniz hazır karanlık bir yerde bekletip istediğiniz zaman kapağını açıp ısıtıp servis yapabilirsiniz üç ay kadar bu şekilde yemekler bozulmadan kalıyor ve etli yemekler de buna dahil. İsterseniz üzerine tarih yazabilirsiniz yemeği kullandıktan sonra ben kapakları atıyorum çünkü kapak burada en önemli konu.

P

Pinterst domates sosu – Dünyanın her yerinde konserve vardır

Bu yöntemle kuru fasülye, nohut, çorbalar, sebze yemekleri, hatta sarma bile saklayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken miktarı çoğaltmak:) Dondurucusu olanlar da karnıyarık pişirip düzgün kaplara koyup saklayabilirler karnıyarık bizim ede çok sevilir karnıyarıkları her zamanki pişirin soğutun bir yoğurt kabına ( tepsi şeklinde olanlardan) ya da saklama kabına koyup dondurucuya atın  pişireceğiniz zaman don halinde uygun bir tencereye koyu çok az salçalı sosla altı kısık pişirin servise hazır bu şekilde sağlıklı tencere yemekleriniz her zaman hazır olur size de sadece salatayı yapmak düşer..

Bunu da seversin  Mini Konu: Ağzınız kokuyor mu?

ayrıca tek seferde haftalık menü  yapmanın yolları yazımda..

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim