Konservenin içinden çıkan su zararlı mı?

Annekaz
11 Ekim 2018
Yorum Yok

Konserve gıdaların ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır ama zaman zaman çeşitli şekillerde alıp kullanıyoruz. Konserve nohut fasulye ya da garnitür aldığımız zaman için biraz köpüklü bir su çıkıyor bu suyu kullanmalı mı yoksa dökmeli mi geçenlerde konser açtığımda aklıma gelen bir soru oldu.

Konservenin içinden çıkan su zararlı mı?

Konservenin zararları ile ilgili bir çok yazı bulmak mümkün ama bu konuda pek kaynak yokyabancı kaynaklarda ise şu bilgilere ulaştım; Konserve içindeki su normaldan çok daha tuzlu bu sodyum fazlalığı tek başına kullanmak için oldukça zararlı ama yemeğe katacaksanız ve tuz eklemeyecekseniz oldukça uygun. Ayrıca konservenin içindeki su içindeki sebzenin ya da yemeğin özelliklerine göre vitaminli sayılar lavaboya dökmek pek mantıklı bir hareket değil. Peki konserve suları neden köpüklü olur?

Özellikle fasülye nohut gibi  konservelerde görülen köpürmenin nedeni suyun içinde bekleyen nişasta ve proteinlerden kaynaklanıyor diğer bir sebep ise Saponin denen bitki bileşikler. Saponin yunancadan geliyor ve Sabun un türemiş hali.. yaa

Kısaca konserve içindesi su salatada pilavda hoş olmaz ama bir çorbada ya da sulu bir yemekte kullanılabilir.. Konserve taze beslenmenin sıcak mevsiminde pişirilen bir yemeğin yerini tutmaz ama bu bilgi de aklınızın bir köşesinde olsun..

Bunu da seversin  Diş beyazlatmada kullanılan karbonat dişlere zarar verir mi?
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.