Ramazan ayında Dukan diyeti nasıl yapılır?

Annekaz
23 Mayıs 2017
Yorum Yok

Dukan diyeti bana göre oldukça etkili ve doğru yapılırsa sağlıklı diyetlerden birisi ramazan ayında dukan diyeti yapacaklar için şöyle yeni bilgileri bir derleyip toparlayım dedim çünkü Ramazan ayında diyetini bırakan çok kişi var. Dukan diyeti listesi olmadığı için  kafası şaşıran çok var Yapmayın etmeyin benim yaptığım hatalara düşmeyin:)

Ramazan ayında Dukan Diyeti

Ramazan ayında diyet kulağa zor gelebilir akşam donatılan sofralar tatlılar ikramlar derken 30 gün çabucak biter ve geriye size kilolar kalır bunun önüne geçmek için Dukan yeni başlayanlar ya da zaten dukan yapanlar için güzel bir fırsat. Üstelik Ramazan ayında daha rahat bile diyebilirim.

Ramazanda Dukan diyeti yaparken saf protein ve  Protein sebze günlerini bir kenara bırakıyoruz ramazanda oruç tutan dukancılar her gün sebze ve protein tüketecek tabi ki yemekler Dukan a uygun şekilde pişirilecek.

Dukan iftar yemekleri 

Tüm gün aç kaldınız yemeğe Dukan a  uygun bir çorba ile başlayabilirsiniz çok isterseniz 2 küçük hurma, 4 zeytin, biraz peynir ile iftara başlayabilirsiniz. Dukan diyetinde normalda pide yok ama sadece ramazana özel avuç içi kadar pideye izin var. Bu durumun sadece ramazan ayına özel olduğunu bir kere daha belirtmek isterim.

Karabuğday 1 kaşık izin var bunun dışında Dukan da geçerli olan tüm yiyecekler yine serbest doyana kadar.

Dukan diyetinde meyve ve bildiğimiz anlamda tatlı yoktur ama ramazan ayında ince bir dilim karpuz ya da kavun, ya da 6 kiraz ya da 6 çilek tüketilebilir. Tabi ki bol su içmeyi unutmayın cola içmek isterseniz sadece diyet tercih edin.

Dukan sahur yemekleri

Sahurda Dr Dukan süt ve süt ürünleri tavsiye ediyor, tavuk göğsü, jambon yine bol bol tüketebileceğiniz sahurluklar arasında tabi bol su içmeyi unutmayın aşağıda size ramazan dukan örnek iftar ve sahur menüsü vereceğim zaten.

Bunu da seversin  Tost makinesinde kefirli Yulaf Kepeği krebi

Ramazanda Yulaf kepeği ya da karışımını 3 kaşık kadar kullanabilirsiniz. Benim kişisel tavsiyen Yulaf kepeği hakkınızı sahurda kullanmanız olacaktır. Ramazan ayı içerisinde Dukan a başladıysanız atak dönemi yapmanıza gerek yok diyor Dr  Dukan.

Dukan ramazan örnek menüsü

İftar:

 

1 hurma, 5 zeytin

Sütlü sebze çorbası

Izgara tavuk

Taze Fasulye yemeği

karpuz küçük dilim

avuç içi kadar pide ev yapımı ramazan pidesi tarifi

Arada dukan tarifine göre hazırlanmış puding

Sahur:

Yulaf kepeği krep

mantarlı omlet ya da haşlanmış yumurta

ya da jambonlu yulaf kepeği tostu ve süt

bol su

Bir yere davet edildiniz ve ve yemekleri yemeniz için size ısrar varsa önce tuzlulardan başlayın şekerli şeyler iştahınızın kontrolünü zorlaştırır zaten iftar davetlerinde çok fazla çeşit oluyor size en uygun olanları seçin mesela pilav üstü tavuk varsa sadece tavuk rica edin. Mesela unlu ya da pirinçli bir çorba ikram edildi yiyecekseniz pide yemeyin yani dukan diyetini yapanlar bu dengeyi artık çok iyi biliyorlar.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.