Sade keklere basit süslemeler

Annekaz
21 Ekim 2008
1 Yorum

Ortası delik kalıp keklere bant kek deniliyor.ABD’de ilk bu kalıbı yapan ve evlerinin bodrum katında bu tür tencere tava üreten minik işletme sadece bir kaç adet satabilmiş.Tabi kalıplarda fikirde rağbet görmedi gerekçesi ile rafa kalkmış.Taki 14 yıl sonra bir kek yarışmasına kadar,1.lik ödülünü alan kek o sattıkları kalıptan birisiyle yapılmış.Tabiki satışları patlamış ve ortası delik kalıplar dünyaya bu şekilde yayılmış.Benim evde bir teflon kaplama birde silikon kalıp var.İkisinden de çok memnun değilim.Teflon neredeyse 15 yıllık hiç kimsede yokken ben almıştım.Yıkana yıkana yıprandı bazen kalıptan çıkartmakta zorlanıyorum keki.

Silikonu ise oldum olası sevmedim kekin silikona temas eden kısmı sanki pişmiyor pişsede tuhaf bir dokusu oluyor.İstediğim kalıp ise dışı çelik içi çok ince silikon kaplama bant kek kalıpları.Türkiye’de sanırım şu an yok.Gelmesini bekliyorum.

Geçen sene kelepçeli bir kalıp aldım, memnunum.Sadece kek değil, patatesli gratenler , tuzlu kekler yada çok renkli sütlü jöleli tatlılar için çok uygun..Sade kekleri artık daha çok seviyorum bol kakaolu yada ayvalı,meyveli kekler yapılabiliyor.

Ters çevirip sade bir şekilde kremasız olarak çay saatlerine daha bir yakışıyor.Ama yukarıdaki süslemelerde sade keklere müthiş bir hava katmış.Yukarıdaki örnek hazır satılan kalıplardan yola çıkarak kendi kalıplarınızı yapabilirsiniz.Kalıbınızı bir kağıda koyup etrafından çizin ve hep bu ölçüden çalışın.

burada ise yazdırabileceğiniz örnekler var.burada minik cup cake ler için basit bir kağıt desen var. burada ise asetat üzerine oyabileceğiniz desenler var.İsim vs de oyulup sık sık kullanılabilir.Bahsettiğim asetat üzerine oyma sayesinde aynı deseni pek çok defa kullanabilirsiniz.Bunun yanı sıra bu tür keklere sıcakken puda şekeri dökmek daha kalıcı bir etki sağlar.Tabiki eleyerek dökmelisiniz.Renkli bir görüntü isterseniz önceden kullanacağınız kadar pudra şekerine çok az toz gıda boyası katıp metal kaşıkla iyice karıştırıp öyle kullanın kekin üzerinde hoş bir görüntü oluyor.Bu arada konunun aslık kaynağı How About Orange fakat orada çok minik değinmiş,ben biraz geliştirip size aktardım =)

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. engindeniz dedi ki:

    Çok beğendim, hem pratik hem de güzel.:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim