Salon Dekorasyonuyla Evinize Hayat Verin

Annekaz
14 Ocak 2023
Yorum Yok
Salonlar evde en çok zaman geçirilen mekanların başında gelir. Ailece yenen yemeklerin, misafir ağırlamanın ve oyun gecelerinin adresleri salonlardır. Bu nedenle salonların güzel bir dekorasyona sahip olması önemlidir. Salon dekorasyonu kişisel zevklerinizi yansıtmalı, eve farklı ve özel bir hava katmalıdır. Aksi halde salonda geçirdiğiniz vakitten zevk almanız pek mümkün değildir. Tabii salonları dekore ederken dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır.

Salon Dekorasyonuyla Evinize Hayat Verin

Evlerin tüm bölümleri dikkate alındığında salonların özel bir yeri olduğu söylenebilir. Bunun en temel nedeni en çok kullanılan alanın burası olmasından kaynaklıdır. Örneğin mutfakta demlenen çay salona gelir, aile sofraları salonda kurulur ve Türk kültüründe çok önemli bir yere sahip olan misafirler de yine salonlarda ağırlanır. Evlerin en aktif kullanılan bölümü olan salonların dekorasyonu tüm bu durumlar ile birlikte daha önemli hale gelir. Bu noktada da alanın geometrisinden tercih edilecek renkler ve mobilyalar için ciddi bir zaman ayırmak gerekir. Deyim yerinde ise salon dekorasyonunda ince eleyip sık dokunmalıdır.

Salon Dekorasyonunda Dikkate Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Salonlar hatta evler herkesin kendi zevkini ve tarzını dikkate alarak dekore edeceği mekanlardır. Ancak yine de bazı püf noktalardan söz edilebilir. Öncelikle salonda sizin zaman geçireceğinizi unutmamalısınız. Kendi zevklerinizden ödün vererek yapacağınız bir dekorasyon sizi tatmin etmeyeceği gibi salonda geçireceğiniz vaktin kalitesini de olumsuz etkiler. Bu nedenle sadece zevkine tam olarak güvendiğiniz kişilerden öneri almaya özen göstermelisiniz. Bunun dışında;

  • Işığı doğru bir şekilde kullanmalısınız.
  • Salonun geometrisini iyi okumalı ve zihninizde buna göre bir taslak hazırlamalısınız.
  • Salonunun geneline yoğunlaşmalı ve ayrıntılarda kaybolmaktan kaçınmalısınız.
  • Zihninizde oluşturduğunuz taslağa uygun mobilyalar seçmelisiniz.
  • Renk uyumuna dikkat etmelisiniz.

Salon Dekorasyonu İçin Mobilya Seçimi Nasıl Yapılır?

Mobilya seçimi salon dekorasyonunda son derece önemli bir yer tutar hatta dekorasyona hayat veren şeyin mobilyalar olduğu söylenebilir. Salonunuzun ne ölçülerde olduğu mobilya seçimi noktasında belirleyici bir faktördür. Eğer ki geniş bir alana sahipseniz çok daha özgür davranabilirsiniz. Ancak kısıtlı bir alana sahipseniz o halde zevkinizden ödün vermeden daha küçük mobilyalara yönelmenizde fayda var. Koltuk takımları bir salonda en fazla alan kaplayan mobilyaların başında gelir. Dar bir alana sahipseniz L koltuklar bu noktada kurtarıcı olabilir. Ayrıca yemek yiyeceğiniz bölümü dizayn ederken de yemek masası ve VidaXL yemek odası sandalyeleri için yeterli alanı sağlamayı unutmamalısınız. Gerekirse yemek masasında da boydan feragat edebilir ya da açılır kapanır olanları tercih edebilirsiniz.

Bunu da seversin  Köşe Takımları

Yemek masası ve koltukları yerli yerine koyduktan sonra salon dekorasyonunuzun önemli ölçüde tamamlandığı söylenebilir. Geriye kalan TV ünitesini yerleştirmek, sehpa(lar) seçmek ve dilerseniz bir de kitaplık. Daha sonra aksesuarlara yönelebilirsiniz. Genelde önemsenmemesine rağmen aksesuarlar önemli bir ayrıntıdır. Tabi bu noktada gerek mobilya gerekse aksesuar seçimlerini yaparken tarzınızdan ve kişisel zevklerinizden ödün vermemek büyük önem taşıyor. Ayrıca salonunuzda sade tasarımlar tercih ediyorsanız, yer yer hareket katacak unsurlar eklemeyi de unutmamakta fayda var. Bu sayede gözleriniz monotonluğa alışmaz ve zihninizde salonda geçirdiğiniz vakit boyunca faal kalabilir.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim