Kışlık hazırlıklar: Nane kurusu

Annekaz
5 Eylül 2013
Yorum Yok

nane1Kuru nane Türk mutfağının vazgeçilmezi her zaman el altında olur kokusu ve tadıyla çorbalara dolmalara ayrı bir tat katar. Kendi nanenizi kurutmak isterseniz kuru nane hazırlamak oldukça kolaydır.

Kuru nane hazırlamak için bol bol yaş naneye ihtiyacınız var ben bir bağ naneyi 30 kuruşa aldım. Bana kış için 10 bağ nane yeter diyelim naneleri kurutmak için güneş alan rüzgarsız bir yere ihtiyacınız var.

Önce naneleri ayıklamak gerek ben köy pazarından aldığım için içinde sarmaşık yabani otlar vs  olabiliyor,  naneleri yıkarsanız kurumasını bekleyin nane çabuk diriliğini kaybeder  o yüzden aldığınız gün kurutmalık için hazırlamanızı tavsiye ederim.

nane-sapı

Nanelerin kalın saplarını istemiyoruz bunun için kalıp saplarını yapraklarından sıyırarak ayıklıyoruz. İnce saplar benim için sorun değil ben kurutuyorum ama siz isterseniz yaprak yaprak ayıklayabilirsiniz. Temiz bir bez üzerine ayıkladığınız nane yapraklarını serin ortalama 3 – 4  günde kurur, naneyi kuruttuğunuz bezin üzerine ağırlıklar koyun çünkü nane kuruyunca hafifleşir ve hafif bir rüzgarla uçar ya da bir iki güneşte tuttuktan sonra içeride kurutmaya devam edebilirsiniz.

İyice kuruyan naneyi avuçlarınızın içinde eze eze ufalayın işin en zevkli yanı bu :) sonra kuru naneyi kavanoza koyarak oldukça uzun bir süre saklayabilirsiniz.. hepsi bu :)

 

 

Bunu da seversin  Kışlık hazırlıklar - Hazır doğal yemekler
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim