Şekerli patlamış mısır

Annekaz
24 Aralık 2013
7 Yorum

Henüz şekerli patlamış mısır yememişseniz atıştırmalık arşivinizde ciddi bir eksiklik var demektir, hatta şekerli mısırı keşfettikten sonra tuzlu size yabancı gelecek, benim şekerli mısırlarımın öyle pek ahım şahım bir görüntüsü olmasa da tadı her zamanki gibi mükemmeldi. Lakin şunu söylemeliyim hep diyoruz sağlıklı beslenelim çocuklar en azından tencere yemekleriyle karınlarını doyursunlar bu tip çok şekerli gıdalar dikkatli ölçülü tüketilmeli gelelim Şekerli mısırın tarifine;

Bir tencereye 1 bardak patlatmalık mısır, üç kaşık toz şeker, 2 kaşık kadar su ,2 kaşık sıvı yağ, atılıp altını yakmadan şöyle şeker kendini salana kadar karıştırılır altı orta ısıda açılır ve bir süre daha karıştırılır şeker ve su yavaş yavaş kaybolup iyice kızmaya başladıklarında tencerenin kapağı kapatılır ve ocağın ısısı birazcık yükseltilir mısır patlamaya başlar bu arada kapağın kenarını şöylee hafifçe açmakta fayda var buhar çıksın ama mısırlar kaçmasın zaten hemen patlar biter aman dikkat tencerenin dibinde koskocaman bir karalık görmek istemiyorsanız patlamaların sesi kesilir kesilmez altını kapatın. Benimkiler neden pembe lekeli oldu ben içine kürdanın ucu ile kırmızı gıda boyası kattım şart değil aklımda pespembe bir patlamış mısır vardı ama böyle desenli bir şey oldu. Bu mısır daha kıtır dışındaki hafif şeker tabakası sayesinde yerken daha çok ses çıkartıyor. İşin suyunu çıkartıp akide şekerleri ile limonlu, çilekli,kivili falan yapılabilir. Yani en azından sadesini önce bir deneyin tabi.
Bunu da seversin  Temizlik yapmanın en pratik ve kolay 10 yolu
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (7)
 1. Azura dedi ki:

  Ben şekerli patlamış mısır yemiştim de hiç beğenmemiştim. :/ Bir daha denemek gerek tabi..

 2. leyya-craftmania dedi ki:

  hönkkk:))))

 3. MODAVESAİRE dedi ki:

  aayyy deniceem yarınn:))

 4. tosbagalar dedi ki:

  Biz küçükken bakkallarda pakette satılıyordu sanki

 5. sihirlimavi dedi ki:

  Muhteşem görünüyor! Hemen bu akşam evdeki patlamış mısır canavarıma bunu tattırmalıyım. Yani su ve şeker birbirine karıştıktan sonra mı mısırı koyucaz?

 6. Anne Kaz dedi ki:

  sihirlimavi, hepsi birlikte de katılabilir ocağın altı yakıldığında bütün malzemeler tencerenin içinde olacak

 7. Anonymous dedi ki:

  bende denedim ama 3 kaşık toz şeker biraz az geldi daha fazl olursa çok daha güzel olur.. Ama kıtır ve çok harika bir tadı var =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim