Sevgi dolu bir anne baba olmak yetmiyor!

Annekaz
25 Ekim 2014
1 Yorum

Zamane çocukları için hayat çok zor evet size   göre belki şimdi çocuk olmak vardı ya da onların zamanı fakat  Harvard Üniversitesi öğretim görevlilerine göre çocuklarımız tehlikede. Sosyal hayatın sanal ortama taşındığı günümüzde çocukların davranış bozuklukları beraberinde yeme bozuklukları oldukça fazla peki neler yapılabilir. Harvard Üniversitesi psikoloji dalı öğretim görevlisi Richard Weissbourd’a göre sadece sevgi dolu bir anne baba  olmak yetmiyor. Ebeveynlikte en önemli unsur şefkatli ve örnek bir anne baba olmak yani siz çocuğunu en iyi okullara gönderin, çuvallarla para dökün iyi bir anne baba değilseniz çocuklarınızın geleceğinden endişe edebilirsiniz.

Başkaları için yaşayan çocuklar

Sürekli okul başarısı ile beklenen ya da sadece bununla takdir toplayan çocuklar istese de istemese de başardığı şeylerin kendisi için ne kadar önemli olduğunu sorgulamaya başlar. Çocuğunuza okulla ilgili şeyler sorarken ilk önce bugün neyi öğrendiniz bu gün öğretmeniniz size ne çalıştır gibi sorular sormak yerine okulda bugün eğlendin mi ya da arkadaşları hakkında sorular sorun önceliği derslerinden önce ona verin anne babası için 1. sırada derslerinin değil kendisinin olduğunu bilsin. Çok yoğun ders baskısına maruz kalan çocuklar anne baba sevgisini sorgulayabiliyor..

Çocuklara minnettar olmayı öğretin.

Merhametli şefkatli teşekkür eden nazik gülümseyen duygularını kontrol edebilen bir çoğunuz olması için sizin yol gösterici olmanız gerek. Çocuklara teşekkür etmesini öğretin bu ilk zamanlarda bir emrivaki gibi görünse de zamanla neye teşekkür etmesi gerektiğini öğrenecek teşekkürün sadece teşekkür ederim demek olmadığını öğrenecektir. Günaydın iyi akşamlar kolay gelsin  Hayırlı işler kolay gelsin gibi terimleri alışveriş yaptığı sık sık gördüğü insanlara söylemesini sağlayın.  Evde ufak tefek işler yaptırın karşılığında asla ödül vermeyin teşekkür edin minnetinizi belli edin sarılın öpün ama hediye vermeyin

Televizyondaki haberler hakkında konuşun ya da okudukları hikayeden sadece kendisinin ders çıkarmasını beklemeyin bazen olmuyor siz öyle bir şey söylersiniz ki o çocukta yeni bir bakış açısı doğar..

Ellerine sağlık, iyi geceler, tatlı rüyalar  gibi hergün kullanacağı kelimeleri evde ihmal etmeyin..

Çocukları korkutmayın..

Çocukları yabancılardan korurken asosyal hale getirmeyin. Bu konu ile ilgili harika  bir örnek var anne baba çocuklarına yabancıların onlara yapabileceği kötü şeylerle ilgili sık sık ve açıkça bilgiler vermiş amaç çocuklarını yabancılardan korumak ama çocuklar o kadar etkilenmiş ki markette bile anne babaları yanlarındayken bile dışarı çıkamaz hale gelmişler markette yanlarından geçen insanlara çığlık çığlığa bağırıp annelerinin eteklerine yapışıyorlarmış. Bu elbette uç bir örnek yapılan hasarı da düzeltmek zaman alıyor.. Birisi ile tanışırken yanınında çocuğunuz varsa onu da tanıtın. Okula başlayacak mesela okul servis şoförü ile tanıştırın Mahalle bakkalı ile iş arkadaşlarınız ile büyümekte olan bir çocuğu dış dünyaya hazırlayın.

Bunu da seversin  Deodorantların 6 farklı kullanım alanı

Sen olsan ne yapardın?

Çocuğunuza bu soruyu arada bir sorun çok küçükse masalı hikayeyi yarıda kesin ve sorun büyükse gazete okurken haber izlerken sorun  bu empati yeteneğini geliştirecektir sosyal hayatta empati oldukça önemli bir yetenek.

Çocuğunuzun rol modeli olun

Ön teker nereye giderse arka teker oraya gider evet çok kesin değil ama geneli bu insanoğlu mükemmel değil siz de değilsiniz çocuklarını da mükemmel olmayacak lakin davranış olarak çocuklarınız size benzeyecek beğenseniz de beğenmesiniz de.. peki bu konuda neler yapabilirsiniz..

Ayda  bir kere toplum içine karışın büyük aile yemekleri olur insarı gözlemleyebileceği sinem tiyatro olabilir  çeşit çeşit insan davranışları insanların davranışlarını nasıl kontrol ettiğini görmesi için özellikle aile yemekleri önemlidir.

Olumsuz duyguları kontrol etmeyi öğretin

Kızdığınızda panik yaptığınızda korktuğunuzda  kıskandığınızda kendini kontrol edebiliyorsunuz en azından çoğu zaman bunu ister istemez çocuk öğrenecektir, kontrol etmeyi çok küçük yaşlarda çocuklarınıza öğretin. Bu konuda neler yapabilirsiniz..

Çocuklarınıza bir şeye çok kızdığında derin derin nefes almasını 1o a kadar saymasını öğütleyin bu kriz anında soğukkanlı ve sabırlı olmasını öğretecek ilk adım.  Buna benzer yöntemlerle çocuğunuza soğukkanlı olmasını öğretebilirsiniz..

Bu konuda bir örneği kendim vermek isterim  çocukları büyütürken hem rol model olmak hem de soğukkanlı olup sakin kalmaya bir örnek: çocuklar bahçede evde  parkta örümcek böcek gördüklerinde korkuyorlardı  bu korkuyu onlara ben verdim örümcek gördüğümde çünkü korkup ya atmaya ya da öldürmeye uğraşıyordum sonra bunun farkına varınca çocuklara örnek olmak için örümcek gördüğüm zaman öldürmek ya da kovalamak yerine elime alıp onlara izlettirdim kolay olmadı tırstım ama örümcekler hakkında farklı düşünmeye başladılar..  şimdi ellerine örümcek alıp gezmiyorlar ama korkmuyorlar da.. duyguları kontrol edebilmek ileride onlara çok fazla şey kazandıracaktır..

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. figen dedi ki:

    çok değerli paylaşımınız için teşekkürler..sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.