Çocukları internette nasıl korursunuz? Avataria tehlikesi

Annekaz
22 Nisan 2016
Yorum Yok

Bir avataria tehlikesi uyarısıdır gidiyor. Çocuklara bu oyunu oynatmayın diye sayfa sayfa yazılar paylaşılıyor. Fakat bu sadece tehlikenin bir kısmı. Avataria biter başka bir oyun başlar oyun olmaz sohbet olur bilgi yarışması olur taciz edecek adam – kadın sizin çocuğunuzu her yerden bulur ve taciz eder. Acı ama gerçek çocuklara kednini korumayı ve internet kullanmayı sosyal medya kullanmayı öğretmelisiniz, ve bunu öyle yapmalısınız ki yasak ya da kural değil bu böyle kullanılır şeklinde olmalı.

Bilgi yarışması uygulamasından bile mesaj gönderiliyor artık, çocuklara telefon verme, tablet verme demek de ancak anne baba olmamış ya da kendisi de bu teknolojileri hayatından çıkartmış insanların söylemleri olabilir ancak. Artık yeni hayat bu. Peki ne yapacaksınız.

1 – Odasına bilgisayar koymayacaksınız.

2- Tablet telefonla yatağa girmeyecek

3- Sosyal medya hesaplarından takip edeceksiniz – arkadaşı olacaksınız

4- Sosyal medya kullanmayı öğreteceksiniz. Fotoğraf yüklerken, fotoğraf beğenirken arkadaş kabul ederken hepsi ayrı ayrı başlıklar halinde sakıncalı konulara değinecek yaptığı yorumları bile takip edeceksiniz. Yaptığı yorumlar yüklediği fotoğraflar hakkında yargılamadan konuşacak sohbet edeceksiniz ki takibiniz ve ilginiz altında olduğunu her zaman bilsin. Teknolojik olarak da bir adım önde olmak her zaman size artı puan kazandırır.

5- En önemlisi ÇOCUK SINIR BİLECEK  kendi bedeni  başkasının bedenine saygı göstermeyi koruması gereken değerler olduğunu hem sosyal hayatın içinde hem de sanal hayatın içinde özgürlüğün sonsuz olmadığını öğretmelisiniz.

Küfürle bir şekilde tacizle şiddetle büyüyen çocuklarınız varsa durum çok daha zor. Evde sevginin eksikliğini çocuklar bir şekilde sanal dünyada arayabiliyor. Ya da cinselliği merak edip bu şekilde oyunlarla deneyim sahibi olmak isteyen çocuklar, ergenler bile olabiliyor. Taciz her zaman büyüklerden gelmiyor kendi yaşıtı ya da yakın yaşlardaki çocuklar bile olabiliyor. Çocuklarınızla aranızda duvarlar olmasın tamam arkadaş olmak da çok kolay değil ama çocuklarınız sizden korkmasın çocuklar size her şeyi anlatabilmeli sorabilmeli.. Yani eğer çocuk tacize açıksa oyun, park, okul, arkadaş, baba, amca dayı, komşu fark etmez herkes şüpheli olabilir.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim