Silginin mavi kısmı ne işe yarıyor? Öğrenince çok şaşıracaksınız

Annekaz
2 Mayıs 2021
Yorum Yok

80 li 90 lı yılların öğrencileri için silgiler hele kokulu silgiler oldukça nostaljik birer hatıradır. Arı Mayalı silgiler, çilek kokulu değişik şekilli silgilerden hepimizin kalem çantasında bir kaç tane olurdu. Birde bir tarafı mavi bir tarafı turuncu olan silgiler vardı.. Herkes mavi tarafının tükenmez kalemi sildiğini söylerdi ama bu doğru değil peki silginin mavi tarafı ne işe yarıyor?

Silginin mavi kısmı ne işe yarıyor?

Bu oldukça nostaljik silgiyi kimler hatırlıyor? Kokulu değildi ama oldukça sağlam ve dayanıklıydı genelde aileler kokulu silgi almak yerine bu silgiyi tercih ederlerdi tabi kokulu silginin sağlığa zararlı olduğu söylentileri de ve mavi tarafının tükenmez kalem sildiği efsanesi  olunca mavi turuncu silgi  her zaman diğer silgilere göre daha fazla ilgi gördü.

Aslında mavi turuncu silginin mavi tarafı zannedildiği gibi tükenmez ya da mürekkep lekeleri için değil daha sert kağıtlardaki kurşun kalem izlerini silmek için tasarlandı. Bu nostaljik silgi iki çeşit üründen yapılmıştır. Turuncu tarafı normal ve hassas kağıtlar için  kauçuktan yapılmıştır. Kauçuk pek çok silginin hammaddesidir. Kağıtlara zarar vermeden kurşun kalem ve boya  kalemi  lekelerini çıkartır. Mavi tarafta sünger taşı vardır volkanik ve yumuşak olan bu taşla ahşabı bile zımparalayabilirsiniz. Kauçuk içine karıştırılmış toz parçalarını elinizi dokunduğunuz zaman bile hissedebilirsiniz.

Yani test edildiği üzere silginin mavi tarafı tükenmezi silmediği gibi normal bir kağıdı da neredeyse parçalıyor. Bu bilgiyle ne yaparsınız bilmiyorum ama ben yazmak istedim.

Bunu da seversin  Keşke Türkiye'de satılsa dediğimiz muhteşem şeyler
Etiketler: , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim