Saç kreminden kalıcı kokulu çamaşır yumuşatıcısı yapımı

Annekaz
1 Kasım 2018
Yorum Yok

Saç kreminden çamaşır yumuşatıcısı yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Saç kremi ve yumuşatıcısı kimyasal olarak bir birine çok benziyor birisinde çamaşırlar ve cilt üzerindeki etkileri test edilir, diğerinde ise öncelik cilt ve saç üzerindeki etkileridir. İkisinin de fiyatı malum, lakin ucuz bir saç kremi hele ki 5 kiloluk bir bidonla 35 – 40 liraya satın alınabiliyor ama yumuşatıcı fiyatları litresi 15 lira gibi fiyatlara satılıyor.

Saç kreminden kalıcı kokulu çamaşır yumuşatıcısı yapımı

Saç kremi cilde uygun bir kimyasal çok çok kullanılması taraftarı olmasam da çamaşırdaki etkileri  çok iyi. Peki saç kreminden nasıl yumuşatıcı yapılır?

Öncelikle  malzemeler

2 ölçü saç kremi  ( bardak ya da  kap ya da litre nasıl isterseniz )

3 ölçü beyaz sirke

6 ölçü sıcak su

sevdiğiniz bir parfüm ya da hoş kokulu uçucu bir yağ

Bütün malzemeleri karıştırın asla çalkalamayın sadece yavaş yavaş karıştırın köpürmesin. Karışımı bir şişeye ya da eski bir yumuşatıcı kabına koyun. Sevdiğiniz kokulu bir saç kremi alırsanız parfüm ya da yağa gerek kalmaz Her zamanki ölçüde kullanabilirsiniz. Suyu  tarifdeki ölçüden yarı yarıya azaltırsanız konstantre bir çamaşır yumuşatıcınız olur.

Not: Arzu ederseniz özel kullanımlar için değişik kokulu çamaşır yumuşatıcıları yapabilirsiniz. Mesela yatak odası için lavanta çünkü rahat uyku sağlar, Oturma odasında kullandığınız kumaş ve aksesuarlar için portakal ferahlık verir gibi.. Bunun için  kokusuz bir  saç kreminden yumuşatıcı hazırlayıp küçük şişelere bölüp değişik kokular ekleyerek kendinize özel yumuşatıcılar hazırlayabilirsiniz.

Not2: Saç kremi ile yumuşatıcı benzer kimyasallar deyip sakın saçınızda yumuşatıcı kullanmayın sakın..

 

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim