Sirke anası yenir mi? Sirke anası faydaları neler

Annekaz
23 Aralık 2021
Yorum Yok

Evde  kendi sirkesini yapanlar için ‘Sirke Anası’ oldukça tanıdık bir terimdir. Sirkeyi sağlıklı yapan işte bu ananın ta kendisidir. Sirke anası tam olarak nedir? Sirke anası meyvelerin fermente süresinde oluşan bakterilerin yığınıdır.

Sirke anası yenir mi? Sirke anası nasıl yenir?

Sirke yapım sürecinde sirke anası sirkenin yüzeyinde bir tabaka oluşturur, bu tabaka ağırlaşınca kavanozun dibine doğru düşer. Sirke süzülür ve sizin elinizde kocaman bir tabaka kalır.

Sirke anası tıpkı sirke gibi yenebilir hatta sirkeden daha faydalıdır. Ben sirke anasını küp küp kesip kavanoza dolduruyor ve sabahları bir küp şeker büyüklüğünde sirke anası yutuyorum. Sirke anası yutmak bana kalırsa sirke içmekten daha kolay biliyorsunuz sirke doğru şekilde tüketilmezse dişlere çok zarar verir o yüzden yutmak daha mantıklı gibi..

Sirke anasının faydaları nelerdir?

Özellikle Elma sirkesi  pek çok araştırmaya malzeme olmuştur. Elma sirkesi yapımı en kolay sirkelerden birisi o yüzden sadece kabukları ile bile sirke yapılabilir. Evlerde çok sık yapılan elma sirkesi için yapılan araştırmalara bakalım.

  • Yapılan Çalışmalar da elma sirkesinin  Diyabetiklerde Kan Şekeri Düzeylerinin ve İnsülin Duyarlılığını iyileştirici etkisi olduğu gözlemlenmiş.
  • Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte Kilo Kaybına yardımcı olur.
  • Bağışıklığı Güçlendirdiği bilinmektedir
  • Burun akıntısı, geniz akıntısı ve sinüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için doğal bir çaredir.
  • Sağlıklı bağırsak florasını artırarak sindirimi düzenler. Ayrıca mide ekşimesi ve asit reflü tedavisinde doğal bir çare olarak kullanılır.
  • Çeşitli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur.
  •  Saç sağlığını güçlendirir ve iyileştirir.
  •  Virüslerin neden olduğu cilt üzerindeki küçük büyümeleri [Siğilleri] iyileştirir.

Sirkenin yan etkileri

Sirke kullanırken özellikle içerken her zaman seyreltmek gerekir. Sirke asit oranı yüksek bir gıdadır. Diş  minesine boğaz ya da burun dokusuna zarar verebilir.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim