Beyaz sirke nerelerde kullanılır?

Annekaz
15 Kasım 2018
Yorum Yok

Beyaz sirke nerelerde kullanılır? Özellikle temizlik seven hanımlar beyaz sirkenin  faydalarını çok merak ediyor ben de sizin için araştırdım. Beyaz sirke banyo ve tuvalet temizliğinde kullanılır? Mutfakta beyaz sirke kullanımı nasıl olmalı, beyaz sirke yemeklerde ve turşularda kullanılır mı?

Beyaz sirke nedir nelerde kullanılır?

Beyaz sirke  mısır ya da şeker pancarından yapılıyor ve saf sirke olarak biliniyor. Türkiye’de temizlik için vs kullanılsa da  normal sirke kullanılan her şeyde beyaz sirke  kullanılır. Saç bakımından mutfak fırın temizliğine kadar çiçeklerdeki böceklerden  diş beyazlatmaya kadar her yerde beyaz sirke kullanılıyor.

Yumurta haşlarken beyaz sirke

Yumurta haşlarken kaynar suya  bir yemek kaşığı beyaz sirke  ekleyin.

Sirke, yumurtaları pişirirken çatlamasını önler böylece patlayıp çatlamayan yumurtalarınız olur.

Meyve ve sebzeleri yıkayın

Meyve sebzeleri sirke ile yıkamak her zaman iyi fikirdir sirkenin  dezenfekte edici etkisi vardır.

Boğaz ağrılarında beyaz sirke kullanımı

1 bardak sıcak suya bir kaşık beyaz sirke koyun ve boğaz enfeksiyonu geçene kadar bunu tekrarlayın

Dişlerinizi beyazlatın

Diş fırçanıza beyaz sirke dökün ve dişlerinizi fırçalayın. Sonra iyice yıkayın haftada bir bunu tekrarlayın..

Beyaz sirke ile fırın temizleme

Fırını tamamen boşaltın. İçine bir bardak beyaz sirke ve iki kaşık karbonatla yaptığınız karışımı her yerine bulayın hatta  üzerine ıslak havluyu sıkıp koyun bir gece bekletin. Sabah iyice o havlularla silip temizleyin çok kolay temizliyor üstelik kimyasal olmadığı için kolay durulanıyor. İsterseniz metal bir bir kaba su ve limon dilimleri koyup fırını yüksek ısıda bir 10 dakika kadar çalıştırın.

Genel Temizlik:

Beyaz sirke ile genel temizlik eşit derecede su ve sirke kullanımı ile yapılabilir, kapılar tezgahlar banyo  tuvalet için bu karışım, yerleri silmek için ise daha az sirkeli bir karışım tercih edebilirsiniz. Beyaz sirkeyi saf hali ile bir sprey şişesine koyup dezenfekte etmek istediğiniz yere sıkabilirsiniz. Bu şekilde mikroplardan doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim