Stevialı kek

Annekaz
9 Şubat 2012
1 Yorum

Stevia hakkında daha önce yazmıştım, doğal kalorisiz şeker, bir tür çalıdan imal ediliyor ve özellikle yurt dışında çok biliniyor. Stevia doğal olması sayesinde tercih edilen tatlandırıcılardan birisi aynı zamanda sıcak soğuk kullanılabiliyor yani benim gibi mikrodalgada kepekli bir kek yapabilirsiniz. Stevia ile reçel kaynatabilir, sütlü tatlılar yapabilirsiniz.

Stevia doğal ama bana göre tatlıların tadını değiştiriyor, eğer stevialı bir çay içerseniz bunda bir tuhaflık var diyebilirsiniz ama rahatsız edici değil, tuhaf :) keklerde çaya nazaran daha az farkediliyor ama ben fark ediyorum neticede. Stevia Paraguay yerlileri tarafından kullanılan ve tee 1500 yıl önceden beri kullanılan bir tatlandırıcı yerli erkekler stevia yapraklarını doğum kontrolü için çiğniyormuş yani sprem azaltısı etkisi olduğu söyleniyor Kaynak. Doktor Yasemin Bradley Stevia’yı öneriyor ama bu konuda  bir şey yazmamış ben yabancı kaynaklardan okuduğumu aktarıyorum :)

Ben toz kullanıyorum bitmek üzere ama yeniden alıp almama konusunda kararsızım. Damlası da var ayrıca gerçekten çok lifli bir yapısı olduğunu söyleyebilirim.

Mikrodalgada diyet kek tarifi ise aslında çok bildik bir yumurta, 4 kaşık fındık yağı, 1 çay bardağı süt 4- 5 paket stevia (1 gramlık paketlerden) kepekli un, kakao, yarım çay kaşığı kabartma tozu çırpılır ve fincana dökülüp mikrodalgada orta ısıda 3,5 dakika pişirilir. Ben tarifi tamamen göz kararı verdim kendi kek tecrübelerinize göre yapabilirsiniz..

Bunu da seversin  Motif kurabiye
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Eren dedi ki:

    Stevia içeceklerle kullanıldığında lezzetli olabiliyor ama yiyeceklere pek yakışmadığını düşünüyorum. En iyisi tatlı olayını toptan bırakmak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim