Süslü ekmek nasıl yapılır? Geleneksel ekmek sanatla buluşuyor

ekmek sanati
Annekaz
20 Nisan 2020
Yorum Yok

Korona günlerinde evde herkes ekmek yapıyor. Ekmek tarifleri konusunda pek çok kişi kendisini geliştirdi. Ekmek tariflerini geliştirip ekmek süslemeye geçenlerin sayısı da oldukça fazla. Süslü ekmekler yapmak için uygulanan bu yöntemle muhteşem görünümlü ve desenli ekmekler yapmak hiç zor değil.

BREAD CARVİNG EKMEK SÜSLEME SANATI

Aslında ekmek süslemek çok eski bir gelenek. Eskiden her evin kendine ait bir ekmek imzası olurmuş, hangi ekmeğin hangi eve ait olduğu bilinirmiş. Sonra bu geleneği fırınlar devam ettirmiş ama zamanla unutulmuş yani ekmeklere atılan çentikler ilk zamanlar süs olarak değil imza olarak atılmış. Ekmek süslemek için size harika bir ekmek tarifi lazım.

2 orta boy ekmek için ;

??8 bardak un
??3.5 bardak su (ılık olacak)
??1 paket instant maya
??1 tatlı kaşığı tuz
??1 çay kaşığı şeker

Kuru malzemeleri karıştırın ve yavaş yavaş suyu ekleyip yumuşak özlü bir hamur elde edip 2 saat boyunca dinlendirin. Süslü ekmek yapmak için, hamurun yarısını tekrar yoğurun şekil verin ve tepsiye koyup üstünü örtüp 15 – 20 dakika dinlendirin üzerini un ile kaplayıp fazlasını alın. Ekmeğiniz süsleme için hazır. Bu yöntemde ekmek jileti ya da neşter tarzı çok keskin bir aletle çalışmanız gerek. En uygunu dikkatli kullanacağınız jilet olabilir.

https://www.instagram.com/p/B2cafuQgZTl/

Gördüğünüz gibi ekmek süslemenin temelinde bu var. Unlu mayası gelmiş artık çok az kabaracak bir ekmek bu ekmek sepette mayalanmış o yüzden şekli böyle tepsiye çevrilmiş ve jiletle çizilerek desen veriliyor.

Bunu da seversin  Mikrodalgada Zebra kek
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.