Tükenmişlik sendromu ve erteleme hastalığı ile ev temizliği!

Annekaz
31 Ağustos 2023
Yorum Yok

Başlık çok net. Kendinizi tükenmiş hissediyor ve her şeyi de erteliyorsanız evinizi nasıl derli toplu tutarsınız? Zor ama imkansız değil.

Tükenmişlik sendromu tek düze içinde devam eden pek çok insanda özellikle kadınlarda çok fazla görülüyor . Her gün karşılığını alamadığımız ve asla bitmeyen ev  işleri bile sadece bunalıma girmeye yeterli bir sebep bence.

Günümüzde temizlik gibi stresli ve rahatsız edici görevleri erteleme hissinin üstesinden gelmenize yardımcı olacak birçok yöntem  var.

TÜKENMİŞLİK SENDROMUNDA EV  TEMİZLİĞİ

Tükenmişlik veya kişisel sorunlar duygusal ve fiziksel enerjinizi tüketebilir. Stresli olduğumuzda, evi temizlemek, dağınıklık içindeyken, zihinsel sağlık sorunları yaşadığımızda ya da hayatın kontrolü elimizde olmadığında, bulaşıkları yıkamak bir cesaret sınavı gibi görünebilir. Ayrıca temiz ve düzenli bir evin zihinsel ve fiziksel sağlığımız üzerinde büyük etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Yapılan bir araştırmaya göre sabah kalkar kalkmaz yatağı toplamak bile güne daha pozitif başlamamıza neden oluyor.

İşte Tükenmişlik sendromu ve erteleme hastalığı olanlar için temizlik yapmanın en kolay yolu.

İŞTE SİZE 12 PRATİK TEMİZLİK ÖNERİSİ

 1. Her şeyi bir günde yapmaya çalışmayın. İşleri bölün mutfağa ayrı yatak odasına ayrı , banyoya ayrı temizlik günleri belirleyin.
 2. Taşınma yöntemini kullanın. 3  kutu veya sepet hazırlayın üzerlerine , tutulacak, atılacak ve bağışlanacak  yazılarını yapıştırın. Bu kutular bir kaç gün boyunca görünür ortak  bir yerde kalsın aile bireylerinden de bu yönergelere uyarak eşyalarını  kutulara atmasını söyleyin.
 3. Özellikle oturma odasına müze gibi davranın. Mevsimsel objeleri değiştirin. Mesela kış dönemi için kar taneleri, kuru dallardan dekorlar ya da kutluyorsanız yılbaşı  ya da ramazana özel süslemeler yapın ve zaman geçtikçe değiştirin. Bu tür değişiklikler ruh yenilenmesi yapar ve özeni artırır.
 4. Akşam sıfırlaması yapın. Bazı insanlar gece daha enerjik olur eğer sizde de durum böyleyse akşam yatmadan özellikle mutfağı sonrasında diğer odaları bir gezin. Mümkünse sessiz bir süpürge ile süpürün,  hatta ben klasik eski tip  el süpürgesi de evde bulunmalı diyorum.  Sabah derli toplu eve uyanmak  sizi daha iyi hissettirecektir.
 5. Çamaşırdan vakit kazanın. Kirli sepetine çamaşır atarken mesela beyazları makinenin içine ayırın. Böylece dolduğunda geriye sadece düğmeye basma işi kalacaktır.
 6. Yardım isteyin. Aile üyelerinden arkadaşlardan yardım istemekten çekinmeyin. Bazen evde beraber iş yapmak çok eğlenceli olabilir.
 7. Banyodan sonra 3 dakika kuralı. Bu yöntemi hem aile üyelerine hem de kendinize şart koşun. Banyoda işiniz bitince sadece 3 dakika ya da  bir şarkı süresi kadar duşakabini ovup şampuanları yerlerine koymak havluları yerlerine asmak gibi işleri yapın.
 8. Kapıdan her an birisi gelebilir hayal edin. Biliyorum rahatsız edici bir fikir ama konunun geneli rahatsız edici. Sanki bir yabancı gibi evinize girin koridorda yürüyün, mutfağa girin, koklayın, hoşlanmadığınız şeyleri mükemmeliyetçi olmadan not edin ve eksikleri giderin.
 9. Temizlik ürünlerinin sihrine inanın. Mesela Kapak dolapları, kapılar beyaz eşyalar gibi kirleri hemen gösterecek yerleri günlük olarak hızlıca cam silici sprey ile silin. Yağ sökücü ile ocağı,  kireç sökücü ile duşa kabini silmek genel temizliklere bırakmamak vakit kazandıracaktır.
 10. Kendinizi ödüllendirin. Başarılarınızı yayınlayın. Mesela mutfakta iş bitti tertemiz ocakta bi kahve yapın hatta arka planda mutfak önde kahve temizlik yaptığınızı sosyal medyadan paylaşın.
 11. Telefonu bir kenara bırakın. Müzik ev işi yaparken enerji yükseltir. ama sürekli gelen bildirimler sizi oyalar temizlik yaparken modemin fişini çekebilir ya da telefonu bir süre kapatabilirsiniz.
 12. Ve son olarak 15 saniye  kuralı. Yapılması gereken bi iş aklınıza geldiyse ve hemen ayağa kalkıp o işin peşine düşün. Bahane bulmaya fırsat vermeyin kalkın ve harekete geçin.
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.