Temizlik yapmanın en pratik ve kolay 10 yolu

Annekaz
18 Ocak 2023
Yorum Yok

Temizlik yapmak küçük bir kesim için çok eğlenceli olsa da benim ve pek çok insan için mecburi bir iş yükü. Temizlik yapmayı sevmiyorum yaparsam da çabucak bitmesi için özen gösteriyorum. Peki temizlik yapmanın pratik ve kolay yolları neler?

TEMİZLİK YAPMANIN PRATİK YOLLARI

 1. Temizlik programı oluşturun: Hangi görevlerin günlük, haftalık ve aylık olarak yapılması gerektiğini belirleyin ve her biri için belirli gün ve saatler atayın. Bunun için bir liste kullanın. Üstte gördüğünüz listeyi ben kendi kafama göre yaptım. Günlük temizlik  listesi Listede boşluk bıraktım eksiğim varsa yazın ve her günü işaretleyin. İndirmek için tıklayın
 2. Önce en zor yerden başlayın. Mutfak gibi çok kırıntılı girip çıktıkça diğer odaları kirletecek yerler varsa yine bu bölgelerden başlayın.
 3. Doğru temizlik ürünlerini kullanın: Temizleyeceğiniz yüzeye uygun temizlik ürünlerini seçin ve talimatlarına uygun olarak kullanın. Yağ sökücü, kireç sökücü gibi pratik ürünleri her zaman bulundurun.
 4. Üstten aşağıya çalışın: Odayı en üstten temizleyerek başlayın ve aşağıya doğru ilerleyin, böylece daha önceden temizlediğiniz yüzeyleri tekrar temizlemezsiniz. Aynı şey dubleks evler için de geçerli…
 5. Pratik olun: Bulaşıkları lavaboda biriktirmek yerine yemeğinizi yediğinizde yıkamaya başlayın.
 6. Mikrofiber bezleri kullanın: Mikrofiber bezler temizlemek için harika çünkü çok emici olurlar ve tekrar tekrar yıkanarak kullanılabilirler. Çoğu deterjan istemez ve geriye tüy bırakmaz.
 7. Temizlik listesi yapın: Yapmanız gereken görevlerin listesini hazırlayın ve yaptıkça işaretleyin.
 8. Doğal temizlik çözümlerini kullanın: Evinizi temizlemek için sirke, limon suyu ve karbonat kullanabilirsiniz. Özellikle pratik duşa kabin temizliği için harika tarifler var.
 9. Herkesi işe katın: Aile üyelerinizi temizleme sürecine katın yataklarını ve odalarını toplasınlar. Bulaşıklarını makineye koyabilsinler.
 10. Kendinizi ödüllendirin: Temizlemek için gücünüzü harcadıktan sonra kendinizi ödüllendirin.
 11. Bonus: Evinizin güzel kokması için temizlikten sonra kokulu mum yakın. Bu hem sizi rahatlatacaktır hem de eve hoş bir hava  verecektir.
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim