Down Sendromlu bebeğinizi kürtaj ettirir misiniz?

Annekaz
7 Aralık 2017
Yorum Yok

Başlığın rahatsız edici olduğunu biliyorum ve yine soruyorum Down Sendromlu bebeğinizi kürtaj ettirir misiniz? yani doğmasına izin vermeden onu öldürür müsünüz?

Yapılan araştırmaya göre Avrupa ve ABD’de Down Sendromlu birey sayısı artıyor. CBS News araştırmasına göre , İzlanda’da her yıl sadece 2 Down sendromu bebek doğuyor.  Nüfus yoğunluğuna bakınca bu rakam oldukça düşük nedeni ise oldukça iç parçalayıcı.  İzlanda’da 3 lü tarama testlerinden  Down sendromu şüphesi olan tüm gebelikler sonlandırılmış. Yani down sendromu şüphesinde hamileliğin sona erdirilme oranı yüzde 100!

ÜÇLÜ TARAMA TESTİ DOWN SENDROMUNU KESİN OLARAK SÖYLER Mİ?

Hamilelik sırasında anne adayının kanından B-HCG, AFP, uE3  hormonunun ölçümü yapılır,  Dörtlü testte bunlara ek olarak İnhibin-A da değerlendirilir. Bu testler  sonucu yüksek çıkarsa bu çocuğunuzda Down Sendromu kesin olarak vardır ya da yoktur demek değildir. Bu test net sonuç vermez. Önemli ve daha kesin sonuç veren test  amniosentezdir.  Bu test çok daha riskli  her gebeye uygulanması pek de istenmeyen bir testtir.

Bu testler yaklaşık 10 – 12 haftalıkken yapılıyor bu saatten sonra down sendromlu bir bebek dünyaya getirip getirmemek anne ve babaya bırakılıyor. İşte bu rakam İzlanda’da yüzde yüz..!

down sendromu

Bu yapılan araştırmanın sonucu! Türkiye’deki rakamlardan haberdar değilim ama tüylerimin diken diken olduğunu itiraf edeyim. Zaten bu korkunç  araştırma sonucu İzlanda’ya sosyal medyadan mesajlar yağdı. Down Sendromunun bir hastalık olmadığı sadece farklı olduklarını söyleyen Down Sendromlular ve aileleri sevgi dolu mesajlar yayınladı.

Diğer yandan anne adaylarının bu hakları olduğunu söyleyen kalabalık bir kesim de var. Hayatı boyunca DS’li bir çocuğun sorumluluğunu taşıyamayacak insanlar için kürtajın doğru karar olduğunu, bunun bir hak olduğunu savunanlar fazla.  Normal bebeklerin kürtaj edilmesi ne kadar rahatsız edici  ise bunun da farklı olmadığını düşünenler de var.

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.