Balparmak Honeybana

Annekaz
24 Şubat 2011
1 Yorum
Ülkemizde yaklaşık 50 bin ton bal tüketiliyor buna karşın 35 bin bal ancak üretilebiliyor. Bu da demektir ki 15 bin ton sahte bal yiyoruz. Sahte balı anlamak çok kolay değil, gerçek bal damak burun ve dili bir araya getirir. Balın cinsine göre damağınızda tadını kokusunu da burnunuzda hissedersiniz. Tat duygunuz geliştikçe balların tatlarına baktıkça kestane balı, çam balı, çiçek balı, pamuk ya da kovan balını ayırt edebilirsiniz, fakat bu yine de sahte balı anlamak için yüzde yüz doğrudur denebilecek bir yöntem değil.
Bal bir yaşından sonra çocuklara yedirebilecek dünyanın en sağlıklı besinlerinden birisi. Bal aynı zamanda Kuranda adı geçen mucizevi bir gıda. Ben bir süre önce ballar hakkında bir araştırma dinlemiştim, faydaları tabi ki çok fazla ama çeşidine göre de etkisinin daha çok olduğu hastalıklar vs  var. 
Balın rengine göre ne balı olduğunu ayırt etmek daha kolaydır. Açık renk ballar çiçek özleri ( Flora) ballarıdır, daha hafif yapılı olur. 
Koyu renk ballar yayla balı ve endemik bitkilerden elde edilmiş ballardır. Ballarda uluslararası olarak diastas değeri verilir en yaygın sofra balı derecesinin değeri 8 dir ve gitgide bu değer yükselir en kaliteli balın diastas değeri 24 ki bu dünyanın en kaliteli ballarına verilen değer.
Şu anda Türkiye’de paket üzerinde diastas bilgilerine yer verilmiyor ama insanlar bilinçlendikçe sadece üreticiler arasında değil tüketiciler arasında da buna göre bal seçileceğini düşünüyorum.
Balın çeşit ve faydalarına gelince, Koyu kestane balının antibiyotik özelliği varmış, söylendiğine göre sabah 1 kaşık yenmeli üzerine 20 dk bir şeyler yeyip içmemeliymiş. Ilık suya karıştırılıp içilirse bağırsakları mideyi rahatlatıcı etkisi varmış.
Arılardan sadece bal elde edilmiyor tabi , Arı sütü kraliçe arının yiyeceği olarak biliniyor,  kraliçe arı bu gıdayı yiyerek 6-7 yıl yaşıyor ve diğerlerinden çok daha büyük oluyor. Hayat kalitesini artırdığı ve hastalıklara karşı direnç sağlayıcı etkisi olduğu söyleniyor.
Diğer bir arı ürünü ise çok bilinen ve bulunan propolis en güçlü antibiyotikten bile 70 – 80 kat daha güçlü olan bu madde kanı ciddi oranda temizlediği söyleniyor. Bu madde hamur kıvamında bulunuyor ve tadı acı piyasa damla halinde damıtılmış olarak satılıyormuş.
Ben bu kadar arı ve bal bilgisini bir kaç gün önce Haberturk’de sohbete katılan bir yetkiliden aldım ama adını not almamışım :)
Bal alırken güvenilir firmalardan almak çok önemli kalite belgeleri ve  uluslararası değerlere sahip olmalı. altıparmak, bu konuda iddialı firmalardan. Balparmak markası altında çocuklar için Honeybana ürününü çıkarttılar bizim kızlar çok beğendi zaten eve bal alınıyordu ama paketler tertemiz ve tüketmesi eğlenceli. Üzerindeki sevimli kahramanlarda bal yerken çocuklara eşlik ediyor. Bu  güzel paketlerden pekmezlerle dolu olanı da çıksa ne iyi olur :)

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. ev günlüğü dedi ki:

    ben markette bugün bulamadım oğlum reklamlarda görüp istiyor ama yoktuu:((

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim