Yalancı pastırma

Annekaz
25 Kasım 2011
6 Yorum

Görünüşü pastırmadan ziyada kurutulmuş ete benziyor, tadının pastırmaya benzediği kesin. Evde pastırma sucuk yapanlara hep gıpta etmişimdir istedikleri kadar acı yağlı ya da sarımsaklı ne bileyim çemenli vs istedikleri gibi yapabiliyorlar ben de deneyim ne olacak dedim ve sonuç gördüğünüz gibi :)

küçük bir parça eti bir hafta tuzda beklettim, yıkayıp bir gece havalandırıp 1 hafta çemen kaplı olarak kilerde asılı tuttum, sanıyorum pastırma yaklaşık 3 ayda tam fermante olup yemeye hazır hale geliyor.. benimkisi bu durumda acele bile oldu diyebiliriz..neyse yendi bitti afiyet oldu

Bunu da seversin  Bulanık turşu suyu nasıl düzeltilir?
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (6)
 1. Sabiha Alişan dedi ki:

  anne kaz, acaba eti tuzda bekletirken buzdolabında mı idi?

  • annekaz dedi ki:

   evet buzdolabında bir tabaktan ziyade tabak içinde açılı duran bir tahta üzerinde böylece kanlı suyu da alttaki kabın içine akıyor…

 2. pembe dedi ki:

  Ne güzel hiç üşenmemiş yapmışsın ve bence harika görünüyor…
  Bundan sonra sık sık yaparsın muhtemelen:)
  Hemen bittiğine göre çok lezetli ve istediğin gibi damak tadına uygun yapmışsın…
  Ellerine sağlık…

 3. briket makinası dedi ki:

  evde yapılanla hazırı arasında pek fark olmuyor ki, sadece biraz zahmetli

 4. Yorumcu dedi ki:

  Aslında olmuşda, doğrayamamışsınız. Etin üzerindeki bıçak hamleleri dahi görünüyor. Tek hamlede çok ince şekilde yukarıdan basarak omuz kuvvetiyle kesmek icap eder. Birde zaten gerçek pastırma bu tipte olur.Uzun süre bastırılır, asılmaz, asma olayı çamanın zarar görmemesi ve daha çabuk kurutmaya dayalı ticari-sanayize bir hareket – gerçekte havaya göre 1 aydan fazla basılı durur, çıkartılınca çamanı sürülüp asılık ki çaman-çemen kurusun.Günümüz pastırmaları şoklanmış bildiğiniz çığ et..

 5. Briket Makinası dedi ki:

  Güzel Olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim