Yenidoğan uyku düzeni için sihirli kundak!

Annekaz
15 Temmuz 2021
Yorum Yok

Çok genç yaşta anne olacağım için oğlumu dünyaya getirmeden önce hamilelik doğum ve bebek bakımı konusunda çok kitap okudum.  Korkularım ne kadar çoksa danışacak kimsem o kadar azdı. En klasik eski kafa annelik metotlarından , modern anneliğin inceliklerine kadar her şeyi öğrenmek istiyordum. Kundak beni en şaşırtan detaylardan biriydi..

Yenidoğan bebeklerde uyku düzeni

Bebeklerde başta uyku düzeni pek beklenmez, çok sağlıklı ve uyku düzeni olan bebekler bile 2 saatte bir uyanır ve meme emmek ister. Bebek uyanmasa bile sizin uyandırıp beslemeniz gerek tabi aralarda sizin uyuyup dinlenmeniz gerek bunun için de bebeğinizin uyuması gerek. Peki bebek nasıl uyku düzeni kazanır?

Bebekler anne karnında oldukça sıkışık sarılıp sarmalanmış  haldedir. Dünyaya  gelen bebek ellerini ve kollarını sallarken panik yapar rahatsız olur ve uyanır. Bebeklerde sımsıkı olmasa da kundaklama tavsiye ediliyor. Kundaklama  modern annelik kavramı ilk ortaya çıktığı zamanlarda şiddetle reddedilmişti.  Doktorlar bile hastanede kundaklanmış bir bebek gördüğünde anneyi uyarırdı fakat artık yarım kundak ya da hafif bir kundak her görüşten anne tarafından tercih ediliyor.

Bebek kundağı nasıl yapılır?

Bebeklere kundak yapmak için yumuşak pamuklu ya da bambu kumaşa ihtiyacınız var şu aralar muslin kumaşlar da oldukça uygun. Mevsime, zevkinize göre sağlıklı kumaşlar seçebilirsiniz. Kundak illa işlemeli oyalı falan olmasına gerek yok.

Kundak ölçüsü ne olmalı? 

Yeni doğan bebek için standart  kundak ölçüsü 85 cm * 85 cm olmalıdır. Pamuklu penye, müslin gibi esneyebilen yüksek sıcakta yıkanabilen , renk atmayan kumaşlar sizin ve bebeğiniz için en uygunları.

Kundak nasıl yapılır?

Kundak Yapmanın pek çok yolu var. Uyurken bebeğinizi tamamen sarabilirsiniz, altını değiştirirken ya da beslerken sadece kollarını hafifçe sarabilirsiniz. Bu konuda hazırlanmış pek çok yol gösterici video var aşağıdaki videonun bebeğinize kundak yapma konusunda faydası olacağını düşünüyorum.

Bunu da seversin  Ucuz Korse nereden alınır?

 

Diğer yandan Kundak satın alabileceğiniz bir kaç adres de bırakıyorum. Bu adreslerden alışveriş yaparak kadın girişimcilere destek olabilirsiniz.

Müslin kundak seti – 2 li fiyat 95 TL   Peri Müslin

Bürümcük Müslin setleri için Başka bir kadın girişimci

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim