Yumurta 2 yıl boyunca bozulmadan nasıl saklanır?

Annekaz
3 Ekim 2021
Yorum Yok

Yumurtanın taze tüketilmesi gerektiğini biliyoruz peki çok fazla yumurtamız varsa? Yumurtaları taze olarak saklamanın tek yolu buzdolabı değil!

Yumurta olmazsa olmaz temel gıdalarımızdan birisi ben her gün mutlaka 1 adet yumurta yerim. Ayrıca hamur işlerinde, soslarda ve hazır gıda sektöründe de yumurta bol bol vardır.

Ülkemizde yumurta bolca üretiliyor ve yurtdışına da bolca ihraç ediliyor bazen o kadar fazla ihrac ediliyor ki bize ya kalmıyor ya da çok pahalı satılıyor. Ayrıca içinde bulunduğumuz ekonomik kriz nedeniyle temel gıda fiyatları  çok arttı. Yumurta da fiyatı hızla yükselen temel gıdalardan bir tanesi.

Yumurtayı 2 yıl boyunca  oda ısısında saklayın!

Peki un, makarna, erişte, konserveler, domatesler turşular yapıp pek çok gıdayı kışlık olarak saklayabiliyoruz yumurtayı uzun süre taze saklamanın bir yolu yok mu?

Var tabi ki, bu yöntem Amerika da çok uzun yıllardır uygulanıyor. Bahar yaz aylarında bol bol yumurtlayan tavuklar kış gelince çok az yumurtlarlar. İnsan oğlunun kış aylarında artan yumurta ihtiyacını karşılamak çok zor hale gelir. Bu yöntem ile iki yıl boyunca yumurtaları bozulmadan saklayabilirsiniz. Özel bi oda koşulu yok , yumurtaları acayip yerlere dizmek yok iştee  malzemeler

İki yıl boyunca yumurtaları saklamak için malzemeler

Sönmüş kireç

Yıkanmamış bol bol yumurta

su

Büyük kapaklı bir kova

Sönmüş toz kireç satın alabilirsiniz. Bunu hırdavatçınıza sorun lütfen. kabınızın büyüklüğüne göre 1 litre suya 30 gr kadar sönmüş kireçi ekleyip karıştırın.

 

Yıkanmamış yumurtaları içine nazikçe bırakın. Yumurtlar  kireçli suda tüm gözenekleri mükemmel ve doğal  şekilde kapanıyor ve hiç hava almıyor bu da yumurtaları taptaze tutuyor..

Bu yöntemi hala uygulayan ve doğal hayatın içinde olan yüzlerce insan var.  Söylediklerine göre hava şartları saklama koşullarını değiştirmiyor.

Bunu da seversin  Bulgurlu Bal Kabağı Yemeği

Kireçli su dolu kovanın içinden yumurta alarak kullanabilirsiniz yani ister iki ay önce koyun ister bir yıl. Kapağının açılması hiç önemli değil ama kullanmadan önce mutlaka yıkamalısınız.

Eğer siz de doğal olarak yumurtalara ulaşabiliyor ve onları uzun süre saklayarak doğal olarak tüketmek istiyorsanız bu yöntemi mutlaka deneyin. Bu konu ilgili pek çok video var aşağıya en güzel olanını ekledim..

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim