Yumurtada kaç kalori var?

Annekaz
18 Şubat 2017
Yorum Yok

Yumurta şüphesiz sağlıklı bir kahvaltının vazgeçilmezi. Bütün dünyanın severek tükettiği tavuk yumurtasında genelde kalori hesabı yapılmaz çünkü kalorisi göz ardı ettirecek kadar vitamin ve protein açısından zengindir.

YUMURTADA KAÇ KALORİ VAR?

Yinede kalori hesabı yapanlar için yazmak istedim çünkü ben çok fazla yumurta tüketiyorum. Orta boy bir yumurta yaklaşık 70 kaloridir büyüklüğüne göre 58  kaloriden başlayıp 90 kaloriye kadar çıkıyor bunlar çiğ şekildeki değerleri.

yumurta 2

Yumurtayı nasıl pişiriyorsunuz? Bol tereyağlı Karatay usülü hazırlanmış bir yumurtada tabi ki daha fazla kalori var.  İki büyük boy haşlanmış yumurtada sadece 156 kalori var ama düşük kalorisine rağmen sizi uzun süre tok tutacak proteine sahip. Diğer yandan sabah bir tatlı çörek yeseniz bu nerdeyse 450 kaloridir ve sizi iki saat geçmeden acıktırır. İşte diyetlerde yumurta bu açıdan çok önemlidir.

Basit bir sakızda bile 11 kalori olduğunu düşünürseniz Yumurtanın nasıl değerli bir gıda olduğunu bir kere daha anlamış olursunuz. Düşük karbonhidratlı diyetlerde, Dukan diyeti ve Karatay diyetinde yumurta her zaman başroldedir. Yumurta ve kolesterol tartışmasını uzmanlara bırakıyorum ama yumurtasız bir hayat ve zayıflama planı düşünemiyorum :)

penguen yumurtasi

 

Bu ise penguen yumurtası dünyanın en ilginç yumurtalarından birisi çünkü haşlanınca şeffaf oluyor..

 

Bunu da seversin  Hurmanın faydaları nelerdir? Hurmanın İnanılmaz 5 Faydası
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.